Budynek z historią „na boku”

Projektanci: Studio Wessels Boer / Marjet Wessels Boer
Lokalizacja: Mauritskade, Amsterdam
Realizacja: 2012/2013
Zdjęcia: Hans Peter Föllmi

„Dime Houses” (dziesięciocentówki) to pierwsze w Holandii przykłady budownictwa socjalnego. Domy powstałe w 1868 r. stanowią przykład pięknej holenderskiej architektury , z charakterystyczną czerwoną cegłą i stromymi dachami, pokrytymi pomarańczową dachówką.

fot.1, Marjet Wessels Boer

Celem projektu przekształcenia jednej ze ścian budynku było zachęcenie użytkowników przestrzeni, mieszkańców miasta do zapoznania się z historią zapomnianego budynku.

fot.2, Stodio Wessels Boer , Marjet Wessels Boer

Istniejącą pustą ścianę przekształcono w ceglaną kompozycję, która  nawiązuje do kaszty (szuflady drukarskiej rozdzielonej przegródkami, w której drukarz trzyma czcionki). Tego typu element meblarski najczęściej służy do wyeksponowania różnego rodzaju kolekcjonerskich drobiazgów.  Tutaj  ściana budynku otrzymała podziały, nawiązujące do jego kształtu. W „przeskalowanych” przegródkach, półkach znajdują się elementy, które  nawiązują do historii budynku.

fot.3, Stodio Wessels Boer , Marjet Wessels Boer..

Bardzo ważny i istotny aspekt projektu stanowi historia tego konkretnego miejsca. Artystka zebrała pamiątki oraz wysłuchała historii mieszkańców. Następnie wszystkie wspomnienia zostały umiejętnie ukryte w znakach, symbolicznych figurkach – czcionce drukarskiej. Rezultatem pracy artystki jest zbiór obiektów – m.in. aluminiowego dywanu, bezdomnego kota, czy słonia na szczęście, z którymi wiążą się historie ludzi, którzy zamieszkiwali ten budynek. W ramach projektu powstała również strona internetowa poświęcona całemu założeniu. Możemy odczytać tam wszystkie zagadkowe symbole i odkryć historię mieszkańców budynku przy Mauritskade na nowo.

fot.4, ściana przed przebudową

Po raz kolejny możemy zauważyć jak w prosty sposób można przybliżyć historię zapomnianych obiektów. Jakie działania podjąć, aby przestrzeń nabrała nowego wyrazu i stała się jednocześnie miejscem wzbudzającym zainteresowanie wśród mieszkańców miasta jak i turystów.

fot. 5, Stodio Wessels Boer , Marjet Wessels Boer

Autor: Anna Raczyńska

źródło: www.dubbeltjespanden.nl

 

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE