Tagi:

Centrum Badania Kultury Bliskiego Wschodu w Oxfordzie

Zaha Hadid zaprojektowała Centrum Badania Kultury Bliskiego Wschodu w oxfordzkim kampusie uniwersyteckim. Budynek wije się pomiędzy innymi budowlami, zmieniając swoją wysokość wielokrotnie skręcając w celu ominięcia pięknych drzew w tym ponad stuletniej metasekwoi. Architekci zaproponowali nietuzinkową strukturę oraz stalową fasadę przypominającą lustro. Chcieli w ten sposób zminimalizować negatywny wpływ budowli na otoczenie.

Zaha-Hadid-Oxford-1 Zaha-Hadid-Oxford-2 Zaha-Hadid-Oxford-7

Nowy budynek znajduje się pomiędzy istniejącymi budynkami kampusu, w tym klasztoru z epoki wiktoriańskiej i biblioteki. Konstrukcja łączy 66 woodstock Road i 68 woodstock Road.

St-Antonys-College-by-Zaha-Hadid_dezeen_468_17 St-Antonys-College-by-Zaha-Hadid_dezeen_468_19

Centrum ma trzy nadziemne kondygnacje i jedną podziemną w której mieści się sala wykładowa. Na parterze znajduje się duża wielofunkcyjna przestrzeń oraz galeria. Natomiast na pierwszym i drugim piętrze znajdują się czytelnie, biura oraz biblioteka o powierzchni blisko 2 200 m2. Warto dodać, że w budynku mieści się sala teatralna z 117 siedzeniami. Wnętrze zostało zaprojektowane z zupełnie innego materiału niż zewnętrzna elewacja. Ściany pokryte są  fornirowymi panelami dębowymi oraz połączonymi perforowanymi panelami akustycznymi.

Zaha-Hadid-Oxford-4 Zaha-Hadid-Oxford-6 Zaha-Hadid-Oxford-3

Zdjęcia:  Luke Hayes

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE