Fotografia architektury w obiektywie Iwan Baan.

Iwan Baan urodzony 8 lutego 1975 roku w Alkmaar jest holenderskim fotografem architektury. Artysta w swoich pracach stara się pokazać historię budynku, uczucia związane z projektem oraz przedstawić w jaki sposób ludzie komunikują się z przestrzenią. Fotografował budynki wielu znanych architektów m.in. Rem’ a Koolhaas’ a, Zahy Hadid  i Toyo Ito.

05Louvre-L-SANAA-12-12-3771

Jego prace są jednymi z częściej publikowanych fotografii na całym świecie. W 2010 roku zdobył pierwszą nagrodę w konkursie fotograficznym Juliusa Shulmana (nazwanego na cześć najbardziej znanego fotografa architektury XX wieku).

05H-Aliyev-13-07-ZHA-0747

Zdjęcia Iwan’a Baan’a opowiadają o życiu i różnych interakcjach, występujących w obrębie architektury. Doświadczenia nabierał podczas studiów na Królewskiej Akademii Sztuk w Hadze. Do pracy w dziedzinie fotografii architektury został zaangażowany przez Rem’ a Koolhaas’ a. Pierwszym zleceniem było sporządzenie dokumentacji budowy China Central Television. Następnie będąc jeszcze w Chinach miał za zadanie sfotografowanie Stadionu Olimpijskiego w Pekinie, który był projektem znanej szwajcarskiej pracowni -Herzog & de Meuron.

17Burj-Khalifa-SOM-0674

Fotograf sporządza również dokumentacje na tematy projektów społecznych takich jak szkoły, biblioteki i domy kultury w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

Porsche-Museum-DMA-25670

Jego zdjęcia często pojawiają się w The New York Times, Domus, Abitare i The New Yorker.

Tama-Library-0233

W grudniu 2011 roku Iwan Baan został uznany za jednego ze 100 najbardziej wpływowych ludzi we współczesnej architekturze na świecie. Wyróżniony tym tytułem został na łamach czasopisma -Magazine Dell’Architettura.

NYT

Iwan Baan poprzez swoje nietypowe podejście do zdjęć określany jest przydomkiem- Indiana Jones fotografii architektury.

Zdjęcia: iwan.com

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE