Tagi:

Kuchnia w stylu egzotycznym – jak ją urządzić?

 

Kuchenna biel kojarzy się z czystością, higieną i niestety również z nudą. Dlatego nowoczesne kąciki do gotowania są właśnie pełne żywych kolorów, nietuzinkowych rozwiązań, zaskakujących efektów. Dokładnie tak samo jest z kuchnią w stylu egzotycznym.

Egzotyka, czyli właściwie co?

Definicja słowa „egzotyczny” jasno wskazuje, skąd będziemy czerpać inspiracje przy urządzaniu kuchni. Wzorcem są tu motywy z innych krajów, a nawet kontynentów. Kluczowe będą regiony o innym niż nasz klimacie, faunie i florze. Egzotyczna kuchnia już na pierwszy rzut oka będzie kojarzyła się z amazońską dżunglą, afrykańską puszczą, czyli po prostu ciepłymi krajami. Bez wątpienia osoby w niej przebywające zauważą znaczną różnicę między naszą kuchnią a własną (o ile nie urządzili jej w podobnym stylu).

Kolorystyka egzotycznej kuchni

Jak jest w tych dalekich, ciepłych krajach? Bardzo rzadko myśląc o nich, widzimy przed oczami pustynię. Raczej jawią nam się duże liście bananowca, palmy kokosowe, pnące liany, olbrzymie, kolorowe kwiaty i piękne, niebezpieczne zwierzęta. Nie jest trudno zgadnąć, że dobrym wyborem do egzotycznej kuchni będą zielone ściany lub zielone meble kuchenne.

Należy tylko pamiętać, by nie przesadzić – nadmiar zieleni będzie przytłaczający. Kuchnia z zielonymi meblami zaprezentuje się elegancko, gdy jej tłem będą białe, żółte lub błękitne ściany (wyspa na oceanie). Egzotykę kuchni podkreślą ciemne belki zainstalowane pod sufitem. Jeśli zostawimy dość miejsca, możemy na nich ustawić pnące rośliny.

 

 

Dekoracje ścienne

Dekoratorzy wnętrz projektując nowoczesne, egzotyczne kuchnie, chętnie sięgają po zmywalne fototapety. Takie rozwiązanie nie tylko optycznie powiększa wnętrze, ale także nadaje mu niepowtarzalnego charakteru. W prosty sposób możemy wpuścić do naszej kuchni lwa albo słonia, wyczarować bajecznie duże, kolorowe motyle, sprawić, że ściany będą wręcz ociekały roślinnością. Dobrym zabiegiem jest ustawienie kilku kwiatów w podobnym stylu. Dzięki temu jeszcze bardziej podkreślimy niecodzienny wygląd kuchni.

Egzotyka to nie tylko roślinność. To także dekoracje i dodatki obce naszej codzienności. Warto wykorzystać:

l malowidła naścienne,

l drgające na wietrze dzwoneczki,

l bambusowe żaluzje,

l słomiane maty na stole czy podłodze.

To wszystko w niezauważalny sposób przeniesie nas w inny wymiar rzeczywistości. Należy pamiętać, by na stole lub blacie kuchennym nie brakowało owoców tropikalnych. Mogą być sztuczne.

 

Egzotyczne meble kuchenne

Zielona kuchnia na wysoki połysk nie musi oznaczać zimnego i surowego wnętrza z zielonym meblami kuchennymi i białymi ścianami. Warto rozważyć wstawienie mebli nieoczywistych dla kuchni – wygodnych dużych poduch – rattanowych krzeseł i stołu, poręcznych półek stworzonych na bazie wiązanych pali bambusowych. Te drobne odstępstwa od przyjętych standardów wprowadzą do kuchni zupełnie nowy klimat. Nie będzie przesadą, jeśli zielone meble kuchenne ustawimy na tle drewnianych ścian w kolorze ciepłego, słonecznego brązu.

 

Czy kuchnia egzotyczna jest droga?

Urządzając kuchnię, nie możemy nie brać pod uwagę ceny. Jednak z niewiadomych powodów zakładamy, że wszystko, co odbiega od przyjętego w naszym rejonie Europy standardu, będzie dużo droższe. Tymczasem kuchnia z zielonymi meblami od IKEA nie różni się znacząco ceną od gładkich, białych mebli.

Podobnie jest z dekoracjami ściennymi – o ich cenie decyduje wielkość, a nie motyw kolorystyczny. Ceny roślin, które chcemy ustawić w kuchni, także zależą głównie od wielkości. Wyhodowanie sporej wielkości krotonu trochę potrwa, ale cena sadzonki nie jest duża. Cytrynę, mandarynkę lub pomarańczę możemy samodzielnie wyhodować z pestki. Co prawda na efekt trzeba poczekać kilka lat, ale satysfakcja będzie naprawdę duża.

 

 

 

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE