Tagi:

Miasto w centrum uwagi

Odwiedzając   Gdynia   Design   Days   nie  można  zapomnieć,  że  poza  najwyższej  klasy  wzornictwem     i szeregiem ciekawych wystaw nieodłączny element festiwalu stanowią działania w przestrzeni miejskiej. Już od kilku edycji prezentowane  są projekty  promujące  lokalne rozwiązania,  pomysły  na  uatrakcyjnienie i ożywienie wspólnego otoczenia oraz koncepty porządkujące przestrzeń publiczną. Miasto i jego użytkownicy również  w  tym  roku  znaleźli  się  w  centrum  uwagi,  nie  brakowało  okazji  żeby  posłuchać i przyjrzeć się bliżej  wartościowym  inicjatywom.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Dobrym źródłem wiedzy o mieście stała się wystawa „Dom. Osiedle. Mieszkanie”. Uczestnicy festiwalu mogli oglądać na niej efekty badań przeprowadzonych przez architektów i socjologów na kilku osiedlach Poznania i Gdyni, powstających w różnych okresach. Do analiz wybrano współczesne zabudowania, blokowiska   z   wielkiej   płyty  powstające  w  PRL-u  i   przedwojenne   założenia.    Eksperci  zrezygnowali z estetycznej oceny architektury, a zajęli się jakością i funkcjonalnością przestrzeni wspólnych oraz ich wpływem na relacje sąsiedzkie.

SONY DSC

Gotowych   rozwiązań   należało   szukać   na  trasie   pomiędzy  Terminalem  Designu  na  Placu  Kaszubski i Pomorskim Parkiem Naukowo Technologicznym – dwoma głównymi ośrodkami, w których toczyło się festiwalowe życie. W ramach działań „Projekt Spacer” i „Trawa do rzeczy” na zapomnianych skwerach oraz zaniedbanych podwórkach rozlokowano instalacje i meble miejskie, które pomagały w poprawie atrakcyjność terenów rekreacyjnych i zachęcały do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu.

18 (1)

Ważnym punktem w tegorocznym programie była konferencja „cześć!miasta – interwencje w przestrzeni publicznej”. Doskonała okazja żeby posłuchać o lokalnych inicjatywach z całej Polski. Swoim doświadczeniem dzieliły się organizacje zaangażowane w prowadzenie projektów związanych z działaniami w przestrzeniach miejskich. Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

Paulina  Kisiel  (z  Centrum  Designu  Gdynia – zajmującego się wspieraniem rozwój sektorów kreatywnych w regionie Morza Bałtyckiego oraz koordynacją wydarzeń miejskich i organizacją Gdynia Design Days) oraz Paweł Szopowski (Ogarnij Miasto) współtwórca alternatywnych miejskich przewodników. Do Gdyni przyjechali również przedstawiciele Pracownia Przestrzeni Publicznej z Instytut Dizajnu w Kielcach – Dominika Janicka i Michał Gdak – aby opowiedzieć o pracy swojej jednostki, realizowanych projektach, przeprowadzanych warsztatach i konsultacjach.

20 (2)

Kolejnymi prelegentkami były Ela Petruk i Joanna Piaścik reprezentujące Fundacje Bęc Zmiana, zajmującą się organizacją i wspieraniem działań na styku sztuki i życia społecznego. Opowiadały o serii małych artystyczno-architektonicznych obiektów („Ślizg”, „Szczelina”, „Splendor”, „Solis”, „Ikar”) świetnie sprawdzających się przy nadwiślańskich bulwarach na warszawskim Żoliborzu oraz jednym z ostatnich projektów „Reflexie”. To system ekranów doświetlających podwórka i fasady kamienic – zwycięzca konkursu BMW/URBAN/TRANSFORMS na najciekawsze rozwiązanie poprawiające jakość życia w mieście.

SONY DSC

Na koniec o swoich działaniach (opartych na  promocji  praktyk projektowych  wśród  lokalnej społeczności i aktywnego włączania  mieszkańców  w  te  procesy)  opowiadały  Maria  Dembska  i  Daria  Przybyłowska z Pomorskie Stowarzyszenie Projektantów PoCoTo.

Pięć wystąpień podsumowano debatą o jakości współczesnych przestrzeni publicznych, budowaniu spójnego funkcjonalnie miasta i włączaniu w ten proces jego mieszkańców. Do wymiany poglądów zaproszono osoby z różnych środowisk (urzędników, architektów i działaczy społecznych), tak aby nakreślić pełen obraz potrzeb, możliwości i kierunków w jakich powinniśmy podążać kreując wspólne przestrzenie.

SONY DSC

Marta Zawiślak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE