Tagi:

Nowa siedziba Simfonia Varsavia

Prawy brzeg Wisły jest wciąż warszawskim Kopciuszkiem. Władze stolicy starają się jednak zrobić wszystko, by w najbliższych latach miasto nie musiało wstydzić się tych okolic. Jednym z ważnych elementów nowego wizerunku Pragi i okolic będzie nowa siedziba Simfonii Varsavii przy Grochowskiej 272.

8

Na początku marca został rozstrzygnięty konkurs na gmach Europejskiego Centrum Muzyki. Ratusz wybrał projekt, którego autorem jest austriackie Atelier Thomas Pucher. Ma to być nie tylko sala koncertowa, ale wielkie centrum kulturalne. Poza koncertami muzyki klasycznej mają się tu odbywać inne koncerty, przedstawienia teatralne oraz wystawy malarstwa, rzeźby i fotografii. Ma to być również miejsce, gdzie warszawiacy po prostu będą spędzać czas wolny, więc zaplanowano stworzenie kawiarni, restauracji oraz multiteki.

7

4

Grupa Thomasa Puchera zaplanowała stworzenie enklawy ciszy pośrodku zgiełku miasta. Ma to ułatwić konstrukcja “na cebulkę”. Budynek ma być otoczony przez wyciszający, betonowy mur. Główna sala będzie z kolei dodatkowo izolowana za sprawą odpowiedniego zaaranżowania foyer.

5

3

Sama sala koncertowa to połączenie prostokąta i tzw. winnicy. Tak oryginalny kształt ma zapewnić słuchaczom idealne warunki akustyczne i wizualne, nawet z dalszych rzędów widowni.

2

Projekt ma zostać wdrożony do 2020 roku. Rewitalizacja prawego brzegu Wisły ma zakończyć się do 2022 roku.

1
Źródło zdjęć: thomaspucher.com

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE