Tagi:

Nowoczesne fototapety – dobrze nam znana dekoracja w zupełnie nowej odsłonie

Fototapety nie są niczym nowym w świecie aranżacji wnętrz. Dlaczego więc chcemy im poświęcić naszą uwagę? Ponieważ teraz to zupełnie inna bajka. Na przestrzeni ostatnich lat przeszły prawdziwą metamorfozę z Kopciuszka w przepiękną księżniczkę. Królują na naszych salonach (i nie tylko!), zamieniając zwykły wystrój w stylowe, efektowne i oryginalne stylizacje. Dzięki nim w mgnieniu oka, jak za wypowiedzeniem magicznego zaklęcia, możemy cieszyć się całkowicie odmienionym wystrojem.

 

Jakie wzory przychodzą nam do głowy, gdy myślimy o fototapetach? Prawdopodobnie egzotyczne pejzaże lub pomalowane jesiennymi kolorami lasy, bo właśnie takie przedstawienia wiodły w Polsce prym w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Wśród ściennych dekoracji uznaniem cieszyły się także charakterystyczne wiktoriańskie ornamenty lub printy w drobną łączkę popularne między innymi w Anglii. Dzisiaj jednak bogactwo wzorów jest tak oszałamiające, że aż trudno uwierzyć, jakie aranżacyjne możliwości się przed nami otwierają. Nowoczesne fototapety, jakie znajdziemy w sklepach internetowych, przypominają prawdziwe dzieła sztuki. Obok klasycznych pejzaży, widoków wielkich miast czy ponadczasowych deseni, znajdziemy wzory, od których nie będziemy mogli oderwać oczu. Możecie nam nie wierzyć, ale przygotowane przez nas wzory z pewnością obronią się same!

Zabawa iluzją

Zaczniemy od fototapety do pokoju, która odznacza się zarówno efektownym wyglądem, jak i wyjątkowymi właściwościami. Mowa o trójwymiarowych, przestrzennych wzorach, które igrają z naszym zmysłem wzorku. Brzmi to nieco enigmatycznie? Wystarczy, że sprawdzimy w Internecie, jak wyglądał op-art, jedna z gałęzi sztuki, która popularna była w latach 60. ubiegłego wieku. Hipnotyzujące, najczęściej czarno-białe kompozycje, które bazowały na złudzeniach optycznych, sprawiały, że płaska powierzchnia obrazu zdawała się falować, wybrzuszać lub wirować. Abstrakcyjne, kontrastujące ze sobą kompozycje nie miały przekazywać żadnej treści, lecz przyciągnąć uwagę widza i go zaskoczyć. Właśnie takie fototapety pozwolą nam nie tylko ożywić i urozmaicić nasze wnętrze, ale także optycznie powiększyć niewielki salon, wprowadzając do niego wrażenie dodatkowej przestrzeni. To sprytny trick, który pokazuje, że przemyślana aranżacja to coś więcej niż tylko dekoracja.

Myloview

Czysta abstrakcja

Teraz weźmiemy pod lupę odważne fototapety. Aranżacje utrzymane w stylu współczesnym nie boją się wyrazistych, przykuwających oko i ekstrawaganckich akcentów. Choć mogłoby się wydawać, że zaprezentowane przed chwilą wzory doskonale sprawdzają się w tej roli, poszliśmy o krok dalej i znaleźliśmy przykłady, które dodatkowo odznaczają się efektowną kolorystyką. Źródłem inspiracji były dla nas dzieła sztuki współczesnej – abstrakcyjne kompozycje, których siła oddziaływania polega na tym, że wywołują w widzu emocje nie za pomocą konkretnych przedstawień, lecz oderwanych od rzeczywistości kształtów i kolorów. Fototapety inspirowane dziełami Jacksona Pollocka, Wassila Kandinsky’ego czy Pieta Mondriana, sprawią, że w naszym pokoju pojawi się wielkoformatowe dzieło sztuki, które całkowicie zmieni naszą dotychczasową aranżację. Im bardziej stonowany wystrój panuje w naszym salonie, tym bardziej barwna kompozycja może zagościć w naszym wnętrzu.

W każdym stylu

Wśród oryginalnych i zaskakujących wzorów bez trudu znajdziemy takie fototapety, które będą pasować do naszego wnętrza – bez względu na to, czy urządziliśmy je w nowoczesnym czy klasycznym stylu. W przypadku industrialnej aranżacji, która odznacza się nieco surowym charakterem, możemy sięgnąć po przedstawienie, imitujące czerwoną cegłę lub nieotynkowany beton lub zdecydować się na kolorowe graffiti. Street art przeniesiony do mieszkania z pewnością stanie się zaskakującym akcentem dekoracyjnym. Miłośnikom oszczędnych w wyrazie aranżacji przypadną do gustu proste w wyrazie grafiki, utrzymane w estetyce flat design. Ograniczona do minimum paleta barwna i schematyczne, nieco zgeometryzowane wzory, idealnie sprawdzą się w pokoju fana minimalizmu. W tym wydaniu zachwycająco prezentują się na przykład górskie krajobrazy, będące doskonałą alternatywą dla klasycznych pejzaży. A jeśli minimalizm nie jest dla nas, bo kochamy pełne przepychu wnętrza? Fototapety do pokoju utrzymane w złotych, połyskujących kolorach na pewno spełnią nasze oczekiwania.

Na sam koniec warto jeszcze powiedzieć, że tak jak wzory nowoczesnych fototapet uległy zmianie, tak zupełnie inaczej prezentuje się także kwestia ich jakości i wytrzymałości. Dawniej do dyspozycji mieliśmy tylko papierowe bryty, których jakość pozostawiała wiele do życzenia. Dzisiaj możemy sobie zafundować fototapety winylowe i lateksowe, na flizelinie i samoprzylepne, umieszczane pod szkłem lub drukowane na tafli hartowanego szkła. Dzięki temu ścienne ozdoby mogą się pojawić nie tylko w salonie czy sypialni, ale także w łazience czy kuchni, ponieważ nie straszne są im wilgoć, bezpośredni kontakt z wodą czy wahania temperatury. Takie fototapety to dekoracja na miarę XXI wieku!

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE