Tagi:

Paris Design Week

Wrzesień to miesiąc, który obfituje w wydarzenia związane z wzornictwem. Dla największych europejskich metropolii to czas festiwali designu. Także Paryż na kilka dni, ze światowej stolicy mody zamienia się w centrum sztuki użytkowej.

 

DSCN7792

 

W tym roku już po raz 5. zorganizowano Paris Design Week, wydarzenie odbyło się między 5 a 12 września. Podczas takiego tygodnia nie brakuje atrakcji: organizowane są wystawy, spotkania i prelekcje. Do współpracy włączają się galerie, showroomy, a najlepsi projektanci otwierają swoje pracownie dla zwiedzających. Cały program festiwalu dzielony jest na kilka bloków tematycznych (podczas tej edycji  były to Sztuka & Design, Projekty Specjalne, Ikony Designu, Design we Francji, Jedzenie & Design oraz Moda & Design), a do każdej kategorii przypisywane są inne wydarzenia.

 

DSCN7805

DSCN7832

 

Dobrego wzornictwa można szukać w różnych miejscach: w małych galeriach rozrzuconych  po zakamarkach całego miasta oraz ogromnych instytucjach dobrze znanych mieszkańcom i turystom. Pod szklaną piramidą Luwru podczas kilku ostatnich edycji można było oglądać starcia dwóch grup projektantów. W tym roku sztuka użytkowa zagościła w galerii Beaugrenelle. Na ekspozycji zaprezentowano prace młodych twórców i ikon designu, stworzono także pierwszy pop-up store z produktami wybranych marek.

 

DSCN7822

DSCN7809

 

 

To co najciekawsze podczas Paris Design Week skupione jest w strefie now! Le Off. Ta część festiwalu odbywa się w Les Docks – centrum wielu twórczych działań, przestrzeni spotkań branży kreatywnej, przemysłu i publiczności. Już sam budynek, w którym organizowane są wystawy i wydarzenia towarzyszące robi ogromne wrażenie.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Do Docks warto się wybrać, żeby poznać młody design, debiutujących projektantów i przyszłe gwiazdy. Nowoczesna przestrzeń i surowe wnętrza, to idealne otoczenie do prezentowania świeżych, a czasem nawet awangardowych pomysłów. W tym roku pokazywane tu były prace studentów ESAD Reims – jednej z najstarszych Akademii Sztuk Pięknych we Francji. Na wystawie Oitis 55 można było spotkać się z twórczością kreatywnych brazylijskich projektantów, a między tymi przestrzeniami odnaleźć meble miejskie TF URBAN. Do tego stoiska młodych, niezależnych designerów, którzy pokazywali swoje najnowsze koncepty.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Równolegle z festiwalem organizowane są targi MAISON & OBJET Jedne z największych w Europie i na świecie. To wydarzenie z pewnością zainteresuje profesjonalistów. Podczas kilku dni prezentowane są: meble, oświetlenie oraz elementy do wystroju wnętrz. Projektanci i producenci przyjeżdżają do Paryża z nowościami w swojej ofercie. W kilku ogromnych, podzielonych tematycznie halach zestawiane są produkty z małych manufaktury oraz te od światowych, ekskluzywnych marek. W tym roku mogliśmy znaleźć także polski akcent, podczas MAISON & OBJET zaprezentowała się trójmiejska pracownia – Tabanda.

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

Kolejna edycja targów odbędzie się już w styczniu przyszłego roku, festiwal Paris Design Week 2016 planowany jest na początek września.

Marta Zawiślak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE