Tagi:

‚Piękny dom’ według wizji polskich architektów z MANA studio

Polscy architekci: Mateusz Mazurek i Natalia Okolus zostali nagrodzeni w prestiżowym konkursie pod nazwą „Design A Beautiful House”. Konkurs zorganizowała duża i znana pracownia projektowa Barton Willmore International, mając na celu zachęcenie artystów z całego świata do stworzenia i podzielenia się z innymi swoją wizją ”pięknego domu”.

Polski projekt ‚Place to be’ wyróżnia się odpowiednim wkomponowaniem budynku w krajobraz jakimi są łąki oraz jezioro. Ponadto cechuje go również ciekawa idea. Artyści piękno domu widzą bowiem nie tylko w przestrzeni architektonicznej, ścianach, podłogach i tym podobnych. Uważają go za budynek multifunkcjonalny. Według nich piękny dom to dom, który przemawia do nas poprzez zmysły i uczucia, pozwala na przeżywanie różnych doświadczeń sensorycznych i uczuć. ‚Poczuj się jak w domu to bardzo znane powiedzenie. Mówiąc o domu nie zawsze mamy na myśli dom wyłącznie jako budynek. Znaczenie jest bardziej symboliczne – oznacza możliwość relaksu, odstresowania się, odpoczynku’ – mówią architekci.

Projekt domu składa się z parteru i pierwszego piętra. Parter jest podstawą zarówno w aspekcie fizycznym, funkcjonalnym oraz metaforycznym. Posiada typowe obszary przestrzeni życiowej – salon, kuchnię, łazienkę sypialnię i tym podobne. Na najwyższym poziomie domu znajduje się zaś rozszerzenie typowej formy. Znajdują się tam pomieszczenia takie jak: pokój dla gości, studio, kino, pokój zabaw czy altanka. W odróżnieniu od parteru, pokoje na górze są od siebie odseparowane.

piersze pietro

Autorzy wyróżnionej pracy  zwracają również uwagę na charakter ludzi, którzy zamieszkują dany budynek. W ich wizji dom, jest odbiciem mieszkańców, ich stylu życia, potrzeb, osobowości. ‚Dom to miejsce, gdzie jesteśmy razem i osobno, gdzie jest cicho lub głośno, gdzie bawimy się i odpoczywamy. Dlatego musi on być  idealnym miejscem do życia’ – wyjaśniają. 

Więcej informacji: behance.com

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE