Tagi:

„Porozmawiajmy o śmieciach” – projekt budynku dla osób mieszkających w slumsach

Hugon Kowalski, absolwent Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu jako pierwszy Polak zwyciężył w konkursie na najlepszy dyplom architektoniczny na świecie. Nagroda Archiprix International/ Hunter Douglas Awards   przyznawana jest za najlepszy dyplom architektoniczny na świecie, obroniony w ciągu ostatnich dwóch lat.

Nagrodzony projekt dyplomowy  Hugona Kowalskiego pt. „Porozmawiajmy o śmieciach” dotyczył slumsów w Bombaju, a dokładniej największego slumsu w Azji-  Dharavi.

Głównym źródłem inspiracji  dla Hugona Kowalskiego był artykuł prasowy: „Bombaj sprzedaje swój legendarny slums”.  Napisane w nim było, że władze Mumbai planują sprzedać największy slums Azji – Dharavi  razem z jego mieszkańcami za 2,3 miliarda dolarów. Osoba, która zdecyduje się  kupić ziemię będzie musiała zagwarantować mieszkańcom slumsu mieszkania zastępcze. Byłoby to poniekąd dobre rozwiązanie, gdyby nie fakt, że  prawo zobowiązuje inwestora do zagwarantowania mieszkań, tylko osobom zameldowanym w slumsie. Jest ich zaledwie 300 tys.,  w rzeczywistości w Dharavi mieszka i pracuje ponad milion osób.

Prawie  70 % mieszkańców w swoich domach prowadzi  zakłady i mini fabryki . Z racji tego, że  Dharavi to jedyny slums   na świecie , który  generuje zyski i zapewnia pracę swoim mieszkańcom  Hugon Kowalski postanowił zaprojektować budynek, który umożliwi mieszkańcom dalej wykonywać dotychczasowe zajęcie.

Mieszkają tam nie tylko ludzie niezwykłe biedni,  ale też osoby które zarabiają około 6 tys. euro miesięcznie, a nawet jeden milioner. Żyją tam ponieważ to miejsce daje im prace i daje im poczucie wspólnoty. I myślę że to właśnie główne założenie, by nie uszczęśliwiać tej wspólnoty na sile, by nie proponować im zachodnich rozwiązań całkowicie oderwanych od ich potrzeb i kultury, zwróciło uwagę jury – powiedział portalowi Exspace autor projektu

Z racji tego, że wysypisko Derona jest miejscem  pracy kilkuset tysięcy mieszkańców Dharavi, autor zdecydował się umieścić proponowany budynek w pobliżu oddalonego od slumsu o 7 kilometrów wysypiska śmieci.

Projekt powstał pod kierunkiem architekta Roberta Koniecznego.

Hugon Kowalski został laureatem konkursu w 2013 roku

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE