Tagi:

Rośliny w kosmosie

Ostatnio w naszym sejmie przegłosowano ustawę o powstaniu Polskiej Agencji Kosmicznej- POLSA. Jest to duży krok naprzód, który w przyszłości może pozwolić nam na samodzielne eksperymenty w przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj z podziwem możemy obserwować inne kraje, które przeprowadzają różne badania w kosmosie.

Azuma-Makoto-sends-flowers-into-space-designboom04 Azuma-Makoto-sends-flowers-into-space-designboom05

Japoński artysta Makoto Azuma we współpracy z Johanem Powellem z firmy JP Aerospace ukończyli botaniczny eksperyment polegający na wysłaniu w przestrzeń kosmiczną bonsai z sosny białej. Drugą część stanowiła starannie przygotowana kompozycja roślin składająca się ze storczyków, hortensji, lilii i irysów. „Zielona misja kosmiczna” rozpoczęła się w specjalnie wyposażonym balonie w Newadzie. Eksperyment zatytułowany był „exibotanica” i miał na celu sprawdzenie zachowania różnych roślin poza kulą ziemską.

Azuma-Makoto-sends-flowers-into-space-designboom02 Azuma-Makoto-sends-flowers-into-space-designboom03

„Musieliśmy zrobić zdjęcia w na wysokości 30 tys. m i w temperaturze minus 50 stopni.  Nie było to łatwe, testowaliśmy różny sprzęt, który umożliwiłby nam obserwację roślin na tak dużej wysokości i w tak skrajnie różnych warunkach. W końcu zdecydowaliśmy się na użycie sześciu kamer GoPro, które pozwoliły na zwizualizowanie zachowania roślin w każdej płaszczyźnie.”-dodaje Makoto.

Azuma-Makoto-sends-flowers-into-space-designboom06 Azuma-Makoto-sends-flowers-into-space-designboom07

 

Zdjęcia: Azuma Makoto

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE