Tagi:

Samodzielna renowacja mebli – niszowy temat czy nowy trend?

Czy rzeczy, tak jak ludzie mogą kryć w sobie zawiłe, niesamowite opowieści? Czy zwykłe krzesło może być czymś więcej niż tylko krzesłem? Tak, zdecydowanie, tak! 

Każdy używany mebel niesie ze sobą jakąś historię, co czyni go wyjątkowym. Poczuć to można szczególnie w przypadku rzeczy samodzielnie wykonanych lub odnowionych. Druga opcja, czyli renowacja mebli zyskuje ostatnio coraz szersze grono zwolenników w różnym wieku. Pasjonuje ich między innymi możliwość nadania starym rzeczom nowego życia czy  szansa na zrealizowanie własnych wizji i dopasowania przedmiotu do swoich potrzeb. Ponadto zyskują oni nowe umiejętności i doświadczenia. Nic jednak nie może równać się z uczuciem dumy i satysfakcji, jakie dostarczają efekty własnej, twórczej pracy. Użytkowanie własnoręcznie odrestaurowanego mebla to czysta przyjemność. Nabraliście ochoty, żeby spróbować?

Meble czekające na uczestników warsztatów Rebel Mebel

Przerabiać swoje meble możecie nauczyć się na warsztatach. Organizują je między innymi Rebel Mebel z Wrocławia oraz Wióry Lecą z Warszawy, którzy działają również w innych miastach.

W jednej z edycji warsztatów Rebel Mebel uczestniczyła nasza redakcyjna koleżanka. Było to dwudniowe spotkanie pozwalające zgłębić tajniki sztuki odnawiania mebli zarówno w teorii, jak i praktyce. Rebel Mebel to zakład skupiony na renowacji mebli dotkniętych piętnem czasu, tj. zniszczonych, starych lub po prostu wymagających odświeżenia. Przedmiotem ich pracy są obiekty polskiego stylu vitange, głównie z lat 50 i 60.
Warsztaty odbywają się z zasady w niewielkich grupach – przy zindywidualizowanym trybie pracy więcej można się nauczyć. Praca polega na odnowieniu konkretnej sztuki mebla (tutaj: pary krzeseł i fotela) przydzielonej przez prowadzącego. Podczas wprowadzenia grupa zapoznaje się z konstrukcją krzeseł, budową siedzenia, rodzajami splotów sprężyn, rodzajami drewna i okładzin oraz sposobami ich obróbki, materiałami konserwującymi i typami obić tapicerskich. Po części teoretycznej następuje przygotowanie stanowiska i narzędzia do pracy. Wśród zadań do wykonania znalazły się kolejno zdiagnozowanie stanu technicznego mebla pod względem konstrukcji i ewentualnych ubytków, zdemontowanie i rozłożenie na części, oczyszczenie wszystkich powierzchni i uzupełnienie ubytków, montaż i klejenie, przygotowanie do lakierowania, dobór wykończenia w zależności od preferencji i konserwacja. Dopieszczony w ten sposób mebel jest w pełni przygotowany do obicia tapicerskiego. Wykonana praca daje pełny obraz tego, w jaki sposób wygląda i z czego dokładnie składa się proces doprowadzenia mebla do stanu używalności.

Krzesła z drewna czereśniowego, obite niebieskim filcem wykonane podczas warsztatów.

Krzesła z drewna czereśniowego, obite niebieskim filcem wykonane podczas warsztatów.

Inną formą zabaw z renowacją jest wydarzenie ,,Wióry lecą”. Organizatorzy zachęcają wszystkich, a w szczególności kobiety do majsterkowania oraz wcielania w życie własnych pomysłów na meble, dodatki czy upominki. Wybierać można spośród warsztatów, pikników stolarskich, kursów szycia oraz zajęć z tapicerki i renowacji mebli. Świetną opcją dla osób z Warszawy jest również Miejska Stolarnia na Godziny. Jest to propozycja przygotowana specjalnie z myślą o tych, którzy umieją majsterkować ale nie mają do tego odpowiednich warunków. Polega na możliwości wynajęcia miejsca do pracy nad własnym projektem, pod czujnym okiem fachowców. Za dodatkową opłatą korzystać możemy także z dostępnych w stolarni elektronarzędzi.

Wióry lecą - stolarka dla kobiet

Wióry lecą – stolarka dla kobiet

Na warsztatach oprócz nauki renowacji, poznacie ciekawych ludzi  oraz ciekawe historie. Na przykład o fotelu fryzjerskim, który wystąpił w kilkunastu teledyskach niemieckiej kapeli hardrockowej, o krześle które przypłynęło rzeką, o dziesiątkach ławek szkolnych z darów dla powodzian, które to miały spłonąć, a odkupione zostały za kontener środków do czyszczenia, o koźle z zajęć wychowania fizycznego zakupionego jako wieszak na ubrania, o stole pod którego blatem pochowane były fotografie rodzinne, czy też o meblach, które same pojawiają się pod drzwiami w ciągu nocy. O najnowszych wydarzeniach dowiecie się, śledząc strony i profile społecznościowe organizatorów warsztatów.

Źródła: rebelmebel.pl, facebook.com/rebelmebel, wioryleca.wordpress.com, facebook.com/wioryleca. Pomoc: Dorota.P

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE