Tagi:

Studio 081 – niezależni minimaliści w architekturze

Studio 081 to młoda pracownia architektoniczna powstała w Lublinie. Projektanci ze studia należą do grupy twórców, którzy stawiają na kreatywność, indywidualizm i nieszablonowe rozwiązania. Są otwarci na nowe wyzwania, a samodzielnie pozyskiwane zlecenia dały im dużą niezależność. Nie kryją się również z tym, że cenią minimalizm. W ich projektach dominują połączenia nowoczesnych trendów z funkcjonalną prostotą. „Przez odejmowanie niepotrzebnych upiększeń dodajemy wartości naszym projektom” – wyjaśniają.

Można powiedzieć że połączył ich Lublin –  nazwa studia nawiązuje do numeru kierunkowego tego miasta. To w tym miejscu trzej koledzy – Sebastian Łucjan, Przemysław Metko oraz Patryk Turewicz wychowali się a potem wspólnie studiowali architekturę. Drogę do sukcesu zaczynali od konkursów studenckich, następnie zdobywali doświadczenie w różnych pracowniach. Ostatecznie założyli własną, niezależną działalność w miejscu, które kochają i są z tego dumni. Praca, którą wykonują jest ich życiową pasją, szczególnie cenią sobie fakt, iż tworzą coś, co będzie istniało w przestrzeni i służyło ludziom przez dłuższy czas.
Wyjście poza strefę komfortu przy jednoczesnym zachowaniu własnych idei i lokalnego patriotyzmu opłaciło się i studio wciąż zdobywa nowych klientów i ciekawe projekty. Szczególnie bogaty był rok 2015. Poniżej przedstawiamy przykładowe realizacje studia z tego okresu:

Typ: Wnętrze, Rok: 2015, Lokalizacja: Lublin

Wnętrze w czarnym domu zaprojektowano jako proste i surowe. Strefa dzienna jest otwartą, zbliżoną do kwadratu przestrzenią, w której można znaleźć wydzieloną strefę kuchni, jadalni, salonu oraz komunikacji między wszystkimi kondygnacjami. Wnętrze doświetlone jest z trzech stron świata przez co jest jasne i przewiewne mimo dużej kubatury spowodowanej znaczą wysokością pomieszczenia.
Kolorystyka we wnętrzu jest chłodna. Wizualnie i przestrzennie salon oddzielony jest od komunikacji wysoką czarno-białą zabudową.
Przestrzeń sufitu została wypełniona oprawami zwieszakowymi o industrialnym charakterze. Dodatkowo na suficie umieszczono dwie szyny z reflektorami doświetlające salon i klatkę schodową.

 

Typ: Wnętrze, Rok: 2015, Lokalizacja: Lublin
081-architekci-projekt-wnetrz-mieszkanie-pj-lublin-start-960x460

Projekt mieszkania w Lublinie o powierzchni ok. 67 mkw. Pierwotny rozkład pomieszczeń postawiono przearanżować w celu otwarcia przestrzeni dziennej oraz wyraźniejszego wydzielenia strefy sypialnej. Mieszkanie zaprojektowano w kolorystyce bieli i drewna przełamanej czarnymi elementami wystroju wnętrza oraz surowym stropem monolitycznym w salonie i sypialni.

 

Typ: Wnętrze, Rok: 2015, Lokalizacja: Lublin

Mieszkanie w Lublinie przeznaczone do generalnego remontu. Projekt objął jego część, czyli strefę dzienną: kuchnię z jadalnią, wejście oraz łazienkę. Mieszkanie zostało uspokojone i stonowane w oparciu o trzy kolory – biały, szary i drewno. Część wejściowa i kuchnia zostały oddzielone od reszty mieszkania linią pomiędzy posadzką z białych płytek a dębowym parkietem. Wyraźny podział widoczny również jest w kolorystyce tych dwóch stref względem całego mieszkania.

 

Typ: Architektura, Rok: 2015, Lokalizacja: Stare Krasne
081-architekci-projekt-dom-nad-jeziorem-krasne-start

Projekt domu letniskowego w Starym Krasnym. Dom został zaprojektowany na planie prostokąta jako zwarty minimalistyczny prostopadłościan. Budynek został umiejscowiony na wschodniej części działki w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu integrować w istniejącą zieleń. Zastosowano horyzontalny podział materiałowy elewacji gdzie dolna część została zaprojektowana w ciemnym drewnie górna zaś w białym tynku. Rzut podzielono na trzy strefy: dzienną, techniczną, oraz nocną.

Skoro rok 2015 był tak udany, ciekawe jak będzie wyglądać 2016. Z pewnością będziemy obserwować kolejne działania i postępy!

Źródła: 081.com.pl, intopassion.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE