Tagi:

Tak przebiegają rewitalizacje w niemieckich miastach.

Pracownia architektury krajobrazu: A24 Landschaft Landschaftsarchitektur GmbH
Nazwa projektu: Urban development of Schwäbisch Gmünd
Lokalizacja: Schwäbisch Gmünd/Niemcy
Projekt i realizacja: 2008-2014
Powierzchnia: 14.6 ha
Koszt: 13 million Euros
Zdjęcia: Hans Joosten

Schwäbisch Gmünd jest średniej wielkości miastem w południowych Niemczech, w którym w latach 2008-2014 odbyła się dalekosiężna przebudowa ścisłego centrum miasta. Kompleksowy projekt obejmował budowę nowych dróg, wyeksponowanie historycznych budowli, wyznaczenie nowych osi urbanistycznych oraz realizację innowacyjnych przestrzeni publicznych.

02-A24-Rivermouth-Park 03-A24-Rivermouth-and-boulevard 04-A24-Rivermouth-Park

Nowy wizerunek miasta będący odpowiedzią na potrzeby mieszkańców opiera się o nowoczesny bulwar, zielone promenady, ścieżki rowerowe, place miejskie, obiekty sportowe oraz  place zabaw. Architekci krajobrazu z pracowni A24 poprowadzili projekt począwszy od ogólnego planu skończywszy na najdrobniejszych detalach.

06-A24-Josefsbach-Promenade 07-A24-Josefsbach-Promenade

Nazwa miasta pochodzi od niemieckiej nazwy ujścia rzeki- Mündung. Symbolem nowego wizerunku miasta Gmünd jest rekultywacja centralnej części mieszczącej się pomiędzy długo rozbudowywanym ujściem małego strumyczka o nazwie Josefsbach do większego strumienia o nazwie Rems. Węzeł ten jest symbolem związku pomiędzy nowymi i istniejącymi terenami otwartymi w tym niewielkim niemieckim mieście.

08-A24-Josefsbach-Promenade 09-A24-Josefsbach-Promenade

Tak duża przebudowa miasta była możliwa dzięki odważnym posunięciom, w tym budowie podziemnego tunelu oraz przestrzennej reorganizacji ulic. Prace obejmowały usuniecie i przeniesienie ulic, rozbiórkę budynków oraz odtworzenie i zaakcentowanie nowych osi rozwoju obszarów miejskich. Głównym warunkiem dostępności i przebudowy objętych opracowaniem obszarów było podwyższenie koryta rzeki do wysokości 4 metrów i ponowne ukształtowanie jej brzegów. Warto dodać, że przez czteropasmową drogę B29 przejeżdżało około 35.000 samochodów na dobę. Dzisiaj jest to zielona aleja, wzdłuż której rosną m.in. miłorzęby japońskie, tworzące nową jakość przestrzeni w Schwäbisch Gmünd.

10-A24-Gleispark-youth-recreation-area 11-A24-Payground-with-jungle-gym

Główna aleja w mieście- Ledergasse powstała już w 14 wieku. Pierwotnie ulicę zamieszkiwali garbarze, jednak w 1977 roku urosła do rangi jednej z najważniejszych alei handlowej w mieście. Nowa promenada Josefsbach zaczyna się w ujściu rzeki i tworzy zielony pierścień otaczający całe stare miasto.

12-A24-Jungle-gym 13-A24-Train-station-forecourt

Część promenady przebiega nad odrestaurowanym zabytkowym murem oraz łączy stare miasto z rzeką przez szereg przestrzeni publicznych i placów zabaw. W bezpośrednim sąsiedztwie centrum miasta, zostały wybudowane tereny sportowe dla wszystkich użytkowników. Bardzo ciekawą atrakcją jest Netzvilla– ściana wspinaczkowa przypominająca piętrowy dom o wysokości blisko 8 metrów. Architekci podkreślają, że reorganizacja przestrzenna miasta jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców oraz jest zdrową konkurencją dla okolicznych gmin. Tak zorganizowane miasto zapewni mieszkańcom w przyszłości dostęp do terenów zielonych i wielu miejsc rekreacji.

14-A24-Shopping-street-Ledergasse A24-Site-Plan

 

 

 

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE