Tagi:

Trzy polskie budynki o krok od finału konkursu imienia Miesa van der Rohe

Nagroda imienia Miesa van der Rohe dla architektury europejskiej to jedno z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie można otrzymać w środowisku architektonicznym. Wyróżnienie jest przyznawane od 1987 roku raz na dwa lata przez Komisję Europejską, Parlament Europejski i Fundację imienia Miesa van der Rohe w Barcelonie.

muzeum slaskie 1

Muzeum Śląskie w Katowicach

muzeum slaskie

Muzeum Śląskie w Katowicach

W pierwszej fazie w gronie kilkuset budynków było 18 polskich budowli. W półfinałowej czterdziestce znalazły się trzy budynki z Polski: Filharmonia Szczecińska architektów z hiszpańskiej pracowni Estudio Barozzi Veiga, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN projektu zespołu fińskich architektów kierowanego przez Rainera Mahlamakiego oraz Muzeum Śląskie w Katowicach zaprojektowane przez austriacką pracownię Riegler Riewe Architekten z Grazu.

polin

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

polin2

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

W finałowej piątce znajdzie się pięć najlepszych projektów, które poznamy pod koniec lutego. Laureat zostanie ogłoszony w maju.

filharmonia szczecin1

Filharmonia Szczecińska

filharmonia szczecin 2

Filharmonia Szczecińska

W 2013 roku nagrodę otrzymał budynek Harpa z Reykjavik zaprojektowany przez architektów z pracowni Henning Larsen Architects i Studio Olafur Eliasson.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE