Tagi:

Urządzasz wnętrze łazienki? Nie bój się drewna!

Drewno w łazience? Dla wielu osób jest to nie do pomyślenia. No bo jak to? Przecież w łazience panują zmienne temperatury oraz duża wilgotność, a poza tym często stosuje się w niej różnego rodzaju środki chemiczne. Tymczasem nic nie stoi na przeszkodzie, żeby przy urządzaniu wnętrza naszej łazienki postawić właśnie na ten materiał.

perfect-space-urzadzasz-wnetrze-lazienki-nie-boj-sie-drewna-drewniany-blat-w-lazience-pod-umywalkami

 

Istnieje przekonanie, że drewno w urządzaniu wnętrza łazienki jest zupełnie niepraktyczne. Ludzie obawiają się przede wszystkim szkodliwego działania wilgotności, zapominając przy tym, że z drewna buduje się przecież statki. Skoro drewno bez problemu radzi sobie z warunkami panującymi na morzach i oceanach, to naszą łazienkę też raczej przetrzyma. Wystarczy je tylko odpowiednio dobrać i zabezpieczyć.

perfect-space-urzadzasz-wnetrze-lazienki-nie-boj-sie-drewna-drewniane-panele-na-scianie

Dlaczego drewno?

Przede wszystkim jest ono niezwykle przyjemne dla oka oraz miłe w dotyku. Ponadto drewno posiada pozytywny wpływ na wygląd łazienki; wystarczy jego odrobina na ścianie lub szafce, żeby wprowadzić do pomieszczenia odrobinę elegancji i ciepła – urządzenia ceramiczne oraz kafelki kojarzą się w końcu ze sterylnym chłodem. Dzięki naturalnemu elementowi nasza łazienka łatwo zyska na lekkości, przytulności i szlachetności. Poza tym łazienki wykańczane w całości płytkami ceramicznymi często tracą całą swoją oryginalność.perfect-space-urzadzasz-wnetrze-lazienki-nie-boj-sie-drewna-drewniana-szafka-pod-umywalke

Jaki gatunek?

Przy wyborze drewna często kierujemy się względami estetycznymi, ale lepiej zacząć od ustalenia współczynniku skurczu. Jest to przedstawiana procentowo wartość, która określa odporność danego gatunku na wyginanie i odkształcanie, tzw. wypaczanie. Im jest ona niższa, tym lepiej drewno zniesie kontakt z wilgocią. Nic dziwnego, że przy urządzaniu wnętrz to jeden z tych aspektów, na które po prostu trzeba zwrócić baczną uwagę.

– Jeżeli chodzi o współczynnik skurczu, to rodzime gatunki drzewa prezentują się znacznie gorzej od swoich egzotycznych odpowiedników –zauważa Maciej Balcerek z agencji architektonicznej Perfect Space. – Najlepiej pod tym względem wypadają dąb (12%) oraz buk (18%), ale nawet im dużo brakuje do takiego teaku, merbau, iroko czy doussie, które posiadają współczynnik skurczu poniżej 9,5%. Zresztą drewno egzotyczne jest mniej podatne na działanie grzybów i bakterii, bo zawiera więcej naturalnych impregnatów. Niestety wszystko to przekłada się też na wyższą cenę.perfect-space-urzadzasz-wnetrze-lazienki-nie-boj-sie-drewna-drewniane-szafki

Właściwe zabezpieczenie wnętrza łazienki

Drewno posłuży nam znacznie dłużej, jeżeli zostanie odpowiednio zabezpieczone. Idealnie sprawdza się do tego olej, który nie tylko doskonale chroni przed wilgocią, ale pomaga także wydobyć naturalny rysunek słojów. Poza tym wykończona nim powierzchnia staje się antypoślizgowa i przyjemna w dotyku. Uwaga: przed samym olejowaniem wszystkie drewniane elementy warto dodatkowo pokryć impregnatem do ochrony przed grzybami oraz sinizną. Jeżeli drewniana jest podłoga, to na jej obrzeżach można także zastosować elastyczną fugę. Trzeba się jednak liczyć z tym, że deski będą wymagać okresowego nanoszenia oleju pielęgnacyjnego.

– Jeżeli urządzając wnętrze łazienki, decydujemy się na drewniany parkiet, to pamiętajmy o zasadzie dużych form – dodaje Maciej Balcerek. – Dzięki deskom we większych formatach zminimalizujemy liczbę łączeń, a tym samym znacznie ograniczymy liczbę miejsc, w których wilgoć mogłaby wniknąć w naszą podłogę.

Pod żadnym pozorem nie należy obawiać się drewna w łazience, gdyż pozwala ono skutecznie przełamać panujący w niej chłód. Co prawda systematyczna pielęgnacja drewnianej łazienki bywa bardziej czasochłonna, ale trudy te w pełni wynagradza oryginalny i niepowtarzalny efekt.

 źródło: materiał prasowe

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE