Tagi:

W Gliwicach powstanie osiedle dla osób 50+

Demografowie biją na alarm, co rusz informując nas o tym, że polskie społeczeństwo starzeje się, ale przyrost naturalny jest coraz mniejszy. Statystyki nie kłamią. Młodzi ludzie coraz później zakładają rodziny, a ich najczęstszy model to 2+1. Powoli więc trzeba zacząć pracować nad przekształceniem infrastruktury nadążając za coraz większą grupą osób w wieku 50+. Widać to również w planach zagospodarowania przestrzeni miejskiej.

osiedle2

W Gliwicach zakończył się konkurs zorganizowany przez Zarząd Budynków Miejskich TBS 2 na projekt dwóch innowacyjnych budynków dla seniorów. Zgłoszonych zostało ponad 50 projektów, za najlepszy uznano ten pod kierownictwem Lecha Wojtasa z gliwickiej pracowni architektonicznej.

osiedle1

Architekcie zaprojektowali niskie, trzy/cztero-kondygnacyjne budynki mieszkalno-usługowe całkowicie przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Poza mieszkaniami 3-4 pokojowymi zaplanowano ulokowanie w nich restauracji, zakładu rehabilitacyjnego, gabinetów lekarskich, klubu seniora i podziemnych garaży.

osiedle3

Osiedle ma być nowoczesne, ale swą formą będzie nawiązywać do okolicznych budynków. Najbardziej charakterystyczną cechą modernistycznego projektu są specyficzne, drewniane balkony i tarasy. Budowa ma rozpocząć się w przyszłym roku, a otwarcie zaplanowano na 2017 rok.

Źródło zdjęć: tvimperium.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE