Tagi:

W Londynie tunele metra zostaną przekształcone w ścieżki rowerowe generujące energię

Mało kto wie, że w Londynie powstało pierwsze metro. Londyńczycy podróżują pod ziemią  ponad 152 lat.  9 stycznia 1863 roku w angielskiej stolicy uroczyście otwarto pierwszą linię metra na świecie. Upływ czasu sprawił, ze wiele z dotychczas wybudowanych tras jest nieużywana.

Biuro projektowe  Gensler postanowiło wykorzystać ten fakt i przekształcić nieużywane tunele  w przestrzeń dla pieszych.

„The London Underline” to projekt, którego celem jest przekształcenie nieużywanych tuneli metra w ścieżki rowerowe i chodniki. Pomysłodawcy myślą również o wynajęciu części powierzchni handlowcom i przedsiębiorcom, którzy moliby wykorzystać ją na restauracje, sklepy i biura

Nowo powstałe ścieżki miałyby zostać połączone z już istniejącymi . Poruszanie się rowerem stałoby się znacznie przyjemniejsze i bezpieczniejsze. Wielu mieszkańców metropolii pewnie zdecydowałoby się na taki sposób przemieszczania się, gdyż jak wiadomo Londyn jest jednym z najbardziej zakorkowanych miejsc na świecie.

Pomysłodawcy z firmy Gensler pomyśleli również o ekologii. Energia do oświetlania tuneli miałaby być wytwarzana m.in. za pomocą generatorów zasilanych krokami przechodniów.

Projekt wygrał konkurs London Planning Awards. Jest wielce prawdopodobne, że koncepcję uda się wprowadzić w życie. Londyńska propozycja wydaje się równie interesująca co interaktywny tunel w Danii czy grające schody w sztokholmskim metrze.

Źródło zdjęć: i100.independent.co.uk

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE