Tagi:

WAK10: Architektura krajobrazu Skandynawii -relacja z konferencji.

10 kwietnia w Warszawie odbyła się dziesiąta edycja konferencji organizowanej przez Stowarzyszenie Architektury Krajobrazu z cyklu „Współczesna architektura krajobrazu-trendy, technologie i praktyka”. Jubileuszowa edycja dotyczyła architektury krajobrazu w Skandynawii. W spotkaniu wzięli udział architekci krajobrazu i wykonawcy terenów zieleni z Danii, Norwegii, Szwecji oraz Finlandii.

2

Pierwsza część konferencji poświęcona była projektom z Helsinek. Henrik BOS z korporacji VRJ Group opowiadał o kierunkach, wymaganiach oraz o sposobach realizacji terenów zieleni w Finlandii.

„Praca w czasie i skali” taki tytuł nosił wykład przedstawicieli jednej z bardziej znanych duńskich pracowni- 1:1 landskab. Trine Trydeman i Jacob Kamp w bardzo konkretny sposób przedstawili 8 reguł  jakimi kierują się na etapie projektowania. Swoje spostrzeżenia dotyczące projektów przestrzeni publicznych zobrazowali za pomocą serii zdjęć projektów zrealizowanych w stolicy Danii m.in. skweru Dan Turélls, dziedzińca przy ulicy Classensgade oraz placu Charlotte Ammundsens.

Skwer Dan'a Turélls'a; fot. Anders Hviid

Skwer Dan’a Turélls’a; fot. Anders Hviid

1till1-landscab-courtyard-classengade-03-550x366

Dziedziniec przy ulicy Classensgade; fot. Anders Sune Berg

Plac Charlotte Ammundsens; fot. 1:1 Landskab

Plac Charlotte Ammundsens; fot. 1:1 Landskab

Po lunchu Stein Wilkholm z firmy Wilkholm SA zaprezentował bardzo ciekawe koncepcje oraz realizacje, które wzbudziły wielkie zainteresowanie i podziw wszystkich uczestników konferencji.

Sotraplassen; Fot. wikholm.no

Sotraplassen; Fot. wikholm.no

DSC_4403-copy

Sotraplassen; Fot. wikholm.no

Ostatnim wykładem na konferencji był wykład światowej sławy szwedzkiego architekta krajobrazu Thorbjorn Andersson , który przedstawił swoisty „dekalog” projektowania obiektów architektury krajobrazu. Zasady te wykorzystuje również w nauczaniu przyszłych adeptów sztuki kreacji przestrzeni. Prezentując swoje prace architekt prezentował poszczególne projekty, takie jak Hyllie Plaza w Malmö i The Physic Garden w Bazylei.

Hyllie Plaza;  fot. Åke Eson Lindman

Hyllie Plaza; fot. Åke Eson Lindman

The Physic Garden; fot. Thorbjörn Andersson; Sweco

The Physic Garden; fot. Thorbjörn Andersson; Sweco

Oprócz wykładów prelegentów w trakcie konferencji odbyły się prezentacje najnowszych produktów i programów wspomagających pracę architektów krajobrazu.

5

 

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE