Wertykalny las – ekologiczne budownictwo mieszkaniowe w Mediolanie.[FILM]

Pracownia architektury: Boeri Studio
Architektura krajobrazu: Bosco Verticale Landscape Design (Emanuela Borio and Laura Gatti)
Deweloper: Hines Italia

1

Realizacja dwóch wieżowców znajdujących się w Mediolanie powoli dobiega końca. Niesamowity projekt pracowni Boeri Studio, jest oazą zieleni w stolicy Lombardii. Główną ideą przyświecającą projektowi jest tworzenie współczesnej architektury w oparciu o zieleń.

Bosco-Verticale-by-Boeri-Studio-_dezeen_468_3

Potwierdza to fakt, że łączna powierzchnia zieleni w każdym z budynków stanowi około 1 ha. Studio prowadzone przez włoskiego architekta Stefano Boeri’ego wymyśliło koncepcję wertykalnego lasu. Jest to sposób łączenia budownictwa wielokondygnacyjnego z terenami zieleni w centrach miast.

Bosco-Verticale-by-Boeri-Studio-_dezeen_468_4

Pierwszym projektem zrealizowanym w ramach tej koncepcji są dwie wieże w dynamiczniej rozwijającej się dzielnicy Porta Nuova w Mediolanie.

Bosco-Verticale-by-Boeri-Studio-_dezeen_468_7

Dwa wieżowce mierzące 80 i 112 metrów będą otwarte jeszcze w tym roku.

„Projekt jest skierowany w kierunku nowych standardów zrównoważonego budownictwa.”- dodaje przedstawiciel firmy inżynieryjnej Arup, która współpracowała przy projekcie z pracownią Boeri Studio.

Bosco-Verticale-by-Boeri-Studio-_dezeen_468_9

Projekt tworzy środowisko biologiczne o łącznej powierzchni około 40 tys. m2. Na balkonach mieszkań posadzono 480 sztuk dużych i 250 sztuk małych drzew, w akompaniamencie 5 tys. krzewów i 11 tys. kwiatów.

Bosco-Verticale-by-Boeri-Studio-_dezeen_bann

Niewątpliwe walory projektu są związane z filtrowaniem powietrza i produkcją tlenu oraz zapewnieniem nowych siedlisk miejskich dla ptaków i owadów. Kolejnym celem przyświecającym architektom było przeciwdziałanie zjawisku urban-sprawl (proces rozlewania się miast).  Każdy wieżowiec jest odpowiednikiem przestrzeni 50 tys. m2 przeznaczonej pod budowę osiedla domów jednorodzinnych.

Rośliny wykorzystane w projekcie były specjalnie przystosowywane do „wertykalnych” warunków. Pracowała nad tym grupa wykwalifikowanych botaników.

Zdjęcia: Daniele Zacchi

Film: Stefano Boeri Architetti

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE