Ale jaja! Oryginalna instalacja w Holandii.

Żeby sztuka była skuteczna, musi mieć zawsze jakieś konkretne przesłanie. Czasami nawet najbardziej irracjonalny pomysł może wywoływać ogromny wpływ na ludzkie emocje, zwłaszcza gdy na naszych twarzach zagości uśmiech. Holenderski artysta Henk Hofstra w swoim niesamowitym projekcie chciał pokazać jak wyglądałaby Ziemia, gdyby Bóg zrzucił na nas gigantyczne jaja.

Fot. 1 henkhofstra.nl

Fot. 1 henkhofstra.nl

Osiem rozbitych jaj o szerokości  blisko 100 metrów zdobiło deptak w miejscowości znajdującej się w północnej Holandii- Leeuwarden. Zdaniem Henka Hofstry stworzył on dzieło prowokujące, a zarazem zabawne, proste i skomplikowane w przekazie.

Fot.2 henkhofstra.nl

Fot.2 henkhofstra.nl

Projekt powstał na jednym z największych placów miejskich w Holandii- Zaailand. Mimo wielu planów oraz szeregu konsultacji społecznych dotyczących zmiany wizerunku tego miejsca wciąż brakowało konkretnej koncepcji. Artysta zaznacza, że w momencie gdy skończył pracę nad instalacją odbiór jej był bardzo negatywny, wielu ludziom projekt nie przypadł do gustu. Jednak po kilku tygodniach mieszkańcy miasta zmienili swoje nastawienie do „jajecznego projektu”.

Fot.3 henkhofstra.nl

Fot.3 henkhofstra.nl

Oryginalny projekt przyciągnął wielu turystów co odczuli w swoich kieszeniach okoliczni sklepikarze. Warto dodać, że projekt powstawał dwa dni, jednak został poprzedzony czteromiesięcznymi konsultacjami z władzami miasta.

 

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE