Tagi:

Wielofunkcyjny budynek w kształcie szyszki stanie w Montpellier

Architektura powinna nawiązywać do natury – to zasada, którą starają się kierować architekci z Sou Fujimoto, projektując swoje budynki. Stosowanie tej zasady pozwoliło im wygrać konkurs na projekt wielofunkcyjnej budowli, która stanie w Montpellier we Francji.

dom

dom3

“Blanc Abre” (Białe Drzewo) to 17-piętrowy, nietypowy wieżowiec, który swoim kształtem i formą ma przypominać szyszkę sosny. Białe, wystające tarasy nadają bryle niecodziennego kształtu i przypominają liście drzewa, które wychylają się, by absorbować promienie słoneczne.

dom1

Wieża ma stanąć na skrzyżowaniu starej i nowej części miasta. Ma być jedną z atrakcji turystycznych, choć architektom zależało na tym, by komponowała się z okoliczną zabudową. Pomyślano o zastosowaniu ekologicznych rozwiązań, które spowodują, że budynek będzie pozytywnie współgrał ze środowiskiem naturalnym.

dom2

Wewnątrz budynku poza mieszkaniami i powierzchnią biurową ma znaleźć się również galeria sztuki, restauracja i panoramiczny bar na najwyższym poziomie, siedząc w którym będzie można podziwiać widoki.

dom6

dom5

Proekologiczne budynki to bardzo popularny trend we francuskim budownictwie. W ostatnich latach jak grzyby po deszczu rosną eko-szkoły, esko-skwerki, a nawet całe eko-miasta.

dom4

Źródło zdjęć: sou-fujimoto.net

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE