Tagi:

Współczesne rzeźby Antony’ego Gormley’a idealnie wkomponowane w renesansową fortecę

Antony Gromley to jeden z najwybitniejszych i najczęściej nagradzanych w ostatnich latach brytyjskich rzeźbiarzy, tworzących sztukę współczesną. Jego najsłynniejsza instalacja to “Inne miejsce”, która znajduje się na jednej z plaż u wybrzeży Liverpoolu.

Dwie inne serie do 27 września będzie można podziwiać we Florencji. “Masa krytyczna” oraz “Blockworks” zostały wkomponowane w XVI-wieczną fortecę Forte de Belvedere.

“Masa krytyczna” w bardzo dobitny sposób prezentuje tragiczne skutki wojny i jest antypomnikiem konfliktów zbrojnych XX wieku. To 12 odlewów żeliwnych, które prezentują człowieka w 12 różnych pozycjach – od dumnej, wyprostowanej po embrionalną. Początkowo instalacja znajdowała się w zajezdni tramwajowej we Wiedniu. Teraz znalazła się na tarasie fortecy i swobodnie może zostać zreinterpretowana do warunków, panujących w mieście renesansowym.

“Blockwors” z kolei to próba utrwalenia relacji pomiędzy człowiekiem a architekturą. Prace pokazują, że budynki podobnie jak ludzie, muszą być odpowiednio zbudowane, by właściwie spełniać swoje funkcje. Również te rzeźby doskonale wpisują się w renesansowe realia. W końcu to w tej epoce artyści z pasją tworzyli idalnie proporcjonalne ciała, a proporcje poszczególnych elementów architektonicznych czerpali z proporcji ludzkiego ciała.

Źródło zdjęć: designboom.com

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE