Tagi:

Zrób to sam – inspiracje z przeszłosci

Jakiś czas temu pisaliśmy o półce za  1400$, którą bez większego wysiłku można zrobić samodzielnie. Dzisiaj mamy przyjemność zaprezentować wam pierwsze rezultaty innowacyjnego przedsięwzięcia „Uwolnić projekt”.  Formuła  zakłada udostępnienie projektu na zasadzie wolnej licencji Creative Commons, dlatego przedmioty możemy wykonywać, kopiować czy modyfikować bez zarzutu naruszania praw autorskich!

Polscy projektanci Pani Jurek, Aze Design oraz Artur Gosk zaprojektowali przedmioty codziennego użytku, które można  będzie zrobić samemu w oparciu o przygotowaną przez projektantów dokumentację techniczną lub zlecić rzemieślnikowi.

W pierwszej odsłonie możemy obejrzeć takie oto projekty 

Zyyydel, Pani Jurek

Nawiązuje do zydli ze zbiorów Muzeum o tajemniczo wydłużonych siedziskach.  Etnografowie nie dają jednoznacznej odpowiedzi do czego one służyły, ale projektantka rozpoznała w nich meble używane do wykonywania nużących prac domowych. Takie dłuższe siedzisko świetnie nadaje się do pracy również dzisiaj.  Materiałem i konstrukcją projekt Pani Jurek nawiązuje do ludowych zydli. Posiada wyjmowany pulpit, który służy jako miejsce na książkę lub urządzenie mobilne. ZYYYDEL sprawdzi się również jako rodzaj deski kuchennej lub miejsce do wspólnego czytania książek z dzieckiem.

Zyyydel_Pani Jurek_02sm Zyyydel_Pani Jurek_03sm Zyyydel_Pani_Jurek i Zydel PME

Stołek, AZE Design

Mebel powstał z inspiracji popularnymi wiejskimi, trójnożnymi zydlami, których oszczędna forma może służyć za modelowy przykład wiejskiego ludowego minimalizmu. Stołek na jednej nodze, pozbawiony dwóch nóg stołek, staje się składanym, lekkim i poręcznym siedziskiem, które przyda się w parku lub na pikniku. Sznur przewleczony przez otwory w siedzisku, umożliwi proste mocowanie i przenoszenie.

Stołek_AZE Design i stołek PME Stółek_ Artur Gosk_stolek PME Stołek AZE Design

 

Buty, Artur Gosk

Źródłem pomysłu na samodzielnie wykonane buty są ręcznie wyplatane łapcie, zrobione z łyka lub kory młodych drzew. Za główną inspirację posłużyła technika plecionkarska, wykorzystana do wyrobu prostego obuwia. Modyfikacja projektanta polega na zróżnicowaniu metod splotu i szycia, przy użyciu współczesnych materiałów, charakteryzujących się wysokim stopniem odporności na przetarcia. W ten sposób powstały modne buty, które może wykonać sam użytkownik.

Buty_Artur Gosk i łapcie PME Buty_Artur Gosk_01

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE