Tagi:

4 proste pomysły, jak urządzić pokój dziecka

Własny pokój to dla dziecka niezwykłe wyróżnienie – prywatna przestrzeń, która należy tylko do niego, urządzona według jego potrzeb i upodobań. Dla rodziców to jednak wyzwanie, aby wnętrze było nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim funkcjonalne oraz bezpieczne. Jak urządzić pokój dziecka?

 

Pokój dziecka to przestrzeń, w której musimy zmieścić kilka funkcji: sypialnię, bawialnię oraz czytelnię. Całość musi być urządzona z pomysłem, ubrana w odpowiednie kolory, meble i dekoracje. Dziecko z pewnością chętnie pomoże wybrać aranżację i myśl przewodnią dla pokoju, ale to rodzice muszą znaleźć najlepsze rozwiązania.

Pokój z wydzielonymi strefami

Prywatna przestrzeń dziecka to przede wszystkim miejsce do odpoczynku i zabawy. W związku z tym jedną z opcji jest podzielenie pokoju na strefy i zaaranżowanie obu tak, aby sprzyjały regeneracji oraz rozwojowi malucha. Cześć sypialna musi przede wszystkim być wyposażona w wygodne łóżko z wysokiej jakości materacem. Kolorowa pościel, poduszki i ulubione maskotki to elementy, które nie tylko wprowadzają przytulną atmosferę, ale także pozwalają dziecku szybko oswoić się z nowym otoczeniem.

 

W strefie wypoczynkowej najlepiej zastosować stonowane kolory, które pomagają się wyciszyć i ułatwią zasypianie – pastele, beże lub delikatne szarości. Przy łóżku niezbędna będzie lampka ledowa, którą maluch może sam włączyć, kiedy obudzi się w nocy. W drugiej części pokoju, dedykowanej na zabawę, odcienie ścian mogą być bardziej energetyczne, pobudzające kreatywność i chęć do działania. Idealny będzie żółty lub pomarańczowy. W tej strefie nie może zabraknąć regału na zabawki i książki, koszy na klocki oraz maty lub materaca, aby dziecko mogło wygodnie usiąść podczas zabawy.

Bajkowa inspiracja

Dzieci w wieku przedszkolno-szkolnym mają swoich idolów, ulubione bajki czy postaci z kreskówek. Możemy połączyć to z aranżacją pokoju poprzez stworzenie imitacji bajki lub zastosowanie motywów przewodnich. Dziewczynka z pewnością ucieszy się z pokoju w stylu małej księżniczki – z łóżkiem z baldachimem, szafą, która skrywa tajemnice i dużą ilością bajkowych zabawek. Chłopiec może mieć łóżko w kształcie samochodu, dywan z torem wyścigowym i kolekcję resoraków. Zapytajmy dzieci o ich ulubione bajki, a z pewnością włączą się w urządzanie swojego wymarzonego pokoju.

Pokój dla przyszłego artysty

Możemy też pójść w oryginalną stronę i zaaranżować pokój zgodnie z zainteresowaniami dziecka. Maluch uwielbia rysować? Zorganizujmy miejsce na stolik z kredkami, mazakami i plakatówkami. Jedną ze ścian pomalujmy specjalną farbą, po której można rysować. Pozostałe ściany mogą być w różnych odcieniach, tworząc artystyczną atmosferę.

Gdy dziecko przejawia zdolności muzykalne, warto pogłębiać je poprzez dodatki w pokoju – naklejone nutki na ścianach, instrumenty muzyczne, sprzęt grający. W takim pomieszczeniu rozwijanie swoich pasji będzie jeszcze przyjemniejsze i skuteczniejsze.

Przede wszystkim funkcjonalność

Ostatnia propozycja to opcja dla fanów minimalizmu i stylu skandynawskiego. W takim pokoju nie może zabraknąć bieli, drewna i naturalnych dodatków. Stonowane barwy mebli, tekstyliów oraz podłogi możemy wzbogacić efektowną figurką lub rysunkiem. Wybieramy przede wszystkim prostotę i czystość, które w przyszłości staną się idealnym punktem wyjścia, gdy będziemy urządzać pokój młodzieżowy.

 

Zabudowane regały z miejscem na wszystkie bibeloty, do tego mała ilość dekoracji, ale w oryginalnej formie. Jako akcent kolorystyczny możemy zastosować maskotki oraz książeczki na półce. Ważne jest także umiejscowienie takiego pokoju – w cichym zakątku domu, tak aby sprzyjało relaksowi i uspokojeniu.

 

Autorką wpisu gościnnego jest Ola – miłośniczka urządzania wnętrz i redaktorka bloga Fixly.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE