Tagi:

AxA+F Architecture: Dom Jednorodzinny MxWES

Przyjęte rozwiązania architektoniczne w projektowanym domu wynikają z dowiązania się do istniejącej tkanki urbanistycznej okolicy. Wesoła, niegdyś oddzielne miasto, w 2002 roku zostało włączone do Warszawy jako jedna z jego dzielnic.

SAMSUNG

    • OBIEKT: Dom Jednorodzinny, konpcecja + projekty budowlany + nadzór autorski
    • LOKALIZACJA:
    • CZAS: maj 2012r. – maj 2014r.
    • POWIERZCHNIA: 187,5 m2 PU
    • PROJEKT:

Architektura – Anna Flak
Konstrukcja – Konwiko Sp. z o.o.

WES000

WES012

WIZUALIZACJA: AxA+F Architecture

Charakter dzielnicy jest typowy dla dawnych osiedli podwarszawskich powstałych ponad 100 lat temu. Przeważają tu zabudowania willowe czemu sprzyja klimat i walory krajobrazowe. Wesoła bowiem otoczona jest bujnymi lasami.

Rejon ulicy Starzyńskiego w Warszawie Wesołej – był dawną dzielnicą nauczycielską, która charakteryzowała się domami o tej samej formie, wyglądzie i architekturze poniemieckiej. Dzisiaj ten charakter ulega naturalnym przeobrażeniom związanym z rozbudową podstawowego kształtu domu o dodatkowe kubatury i funkcje. Sama ulica Starzyńskiego, cechująca się bardzo wąską szerokością – pozostała w niezmienionym kształcie.

Pierwotny dom, stojący centralnie, zostanie rozbudowany symetrycznie po obu jego stronach. Prosta forma o nawiązujących do otaczających, ale wydłużonych kształtach brył istniejących budynków, będzie integrować się z otoczeniem. Istniejąca bryła budynku, fizycznie nie będzie widoczna od strony zewnętrznej i dlatego głównym zamysłem było podkreślenie ‘starej’ bryły budynku od wewnątrz i stworzenie w jej granicach serca domu, skupiającego wspólne funkcje mieszkańców: jak pokój dzienny, kuchnię i jadalnię. Przestrzeń ta jest otwarta od strony południowej poprzez podwójną wysokość i świetlik w dachu, co w pełni eksponuje dawną sylwetkę domu.

Nowe części domu skupiają na parterze funkcje aneksowe, a na piętrze pokoje sypialniane z łazienkami.
Garaż zrobiony jest jako przejazdowy co w okresie letnio – jesiennym sprawi ze brama będzie otwarta przez co będzie widać ogród domu.
Odpowiednio dobrane, surowe materiały: stal szlachetna na dach i obróbki blacharskie oraz bramy garażu; tynk szlachetny na ściany, ślusarka aluminiowa i surowe, proste i funkcjonalne wnętrza podkreślają ideę ‘less is more’.

WES_001

WES001

WES004

PROJEKT: AxA+F Architecture

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE