Budować energooszczędnie

Ekologiczne wybory
Istotnym elementem jest zastosowanie odpowiednich technologii budowlanych przyjaznych środowisku i przyszłym mieszkańcom domu, a jednocześnie minimalizujących zużycie wody, a także energii (prądu). W tym przypadku znaczenie ma również stosowana technika murowania.

profile_okienne_rehau_620x0_rozmiar-niestandardowy

– Murowanie na cienką spoinę oznacza nie tylko oszczędność surowców, ale także praktycznie eliminuje „mokre prace” na budowie. Efektem jest także mniejsza ilość wilgoci w ścianie, czyli mniej energii zużytej na ogrzewanie nowo wybudowanego domu w pierwszym sezonie grzewczym –

mówi Adam Łazowski z firmy Logic z Siemiatycz

Zużycie wody zależy od wybranej technologii budowy. Przy zachowaniu takiego samego parametru izolacyjności cieplnej U≈0,26 W/(m2K) do wymurowania 1 m2 ściany może być potrzebne od 1 do 10 litrów wody. Na przykład, w systemie YTONG – dzięki murowaniu na cienką spoinę oraz dużej dokładności wymiarowej bloczków – na 1 m2 ściany wystarcza ok. 1-2 litra wody. To kilkukrotnie mniej niż podczas budowania z mniej precyzyjnie wykonanych materiałów. Dla porównania – ściana z pustaków ceramicznych o grubości 25 cm z dociepleniem wymaga ok. 6,6 litra wody na 1 m2.

Świadomy wybór
Miarą nowoczesnej produkcji jest także jej wpływ na środowisko naturalne. Warto sprawdzić, w jaki sposób odbywa się produkcja materiałów budowlanych, na przykład, czy jest bezodpadowa, czy przestrzegane są standardy jakości. Istotny jest również skład materiałów, czyli wykorzystanie do produkcji naturalnych surowców, jak woda, piasek czy wapno. Dzięki temu inwestor ma pewność, że materiały, z których buduje dom są zdrowe i przyjazne nie tylko dla użytkowników, a także dla środowiska naturalnego.

źródło: Xella Polska, biuro prasowe.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE