Burdż Chalifa – najwyższa lądowa konstrukcja budowlana

Czy zastanawiałeś się, ile metrów mierzy najwyższy budynek świata, jak wygląda oraz kto go zaprojektował?
Burdż Chalifa to budowla, która intryguje i budzi ciekawość. To zdumiewający, współczesny budynek określany również mianem Wieży Dubajskiej ze względu na miejsce usytuowania. Wieżowiec znajduje się w Dubaju, Zjednoczonych Emiratach Arabskich.
Burdż Chalifa to obecnie najwyższa budowla na świecie – jej wysokość to 828 metrów. Ciężko uwierzyć, że początkowo wieżowiec miał wynosić „jedyne” 560 metrów. Sam taras widokowy wznosi się na wysokość 452m.
Budowla zaprojektowana jest przez biuro projektowe Skidmore. Głównym architektem, zarządzającym projektem był Adrian Smith.
Burdż Chalifa pobił światowy rekord w ilości pięter oraz wymiaru powierzchni. Wieżowiec liczy 206 pięter a jego powierzchnia wynosi 330 tys. m kw. W skład tej zdumiewającej budowli wchodzą luksusowe mieszkania , biura oraz ekskluzywny hotel Armani, którego aranżacją zajął się znany , włoski projektant mody – Giorgio Armani.
Kształt i wygląd budowli nawiązuje do kwiatu pustyni oraz architektury islamu. Wieżowiec składa się z głównego rdzenia konstrukcji oraz trzech wież, które wyglądem przypominają ramiona budynku.
Jak wam podoba się najwyższy budynek świata? Czy chcielibyście obejrzeć panoramę miasta z najwyższego tarasu widokowego?

źródło zdjęć: hdwallpapers.in, eweb4.com, podroze.zettech.pl

Aneta Pełka

65974_dubaj_burj_khalifa_spojrzenie_w_niebo

Burj Khalifa, Dubai

b8eef7581ad997931233bb35f9a5cf9e_large

bf52d8972d54271772a7cd8026012388_large

burj_khalifa_aka_burj_dubai-wide

burj_khalifa_dubai_15

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE