Tagi:

Cassina, reedycja klasyków

Reedycja projektów wielkich mistrzów design’u: Franco Albini, Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Perriand.

Cassina rozszerza swoją kolekcję o meble sygnowane nazwiskami znanych projektantów. Ich kompaktowe rozmiary sprawiają, że pasują do aranżacji niemal każdego wnętrza. Studio pozostaje w bliskiej współpracy z Fundacją Franco Albini i „The Le Corbusier”, oraz Pernette Perriand- córką Charlotte Perriand.
Cassina współpracuje z wieloma znanymi markami i projektantami, wśród nich: Karl Lagerfeld, Philippe Starck.

Projekt stołu: Esprit Nouveau, Le Corbusier, Pierre Jeanneret, 1925 rok.

Jest to pierwszy w historii stół zaprojektowany przez Le Corbusiera i Jeanneret’a dla Maison La Roche. Architekci zbudowali willę między 1923 i 1925 dla Raoula La Roche, którą wykorzystali jako ekspozycję dla swoich kolekcji projektów. Obecnie Willa jest siedzibą Le Corbusier Foundation oraz muzeum otwartym dla zwiedzających.

CASSINA Table Esprit Nouveau_LC_PJ_amb

TL3 – projekt Franco Albini, 1953 rok.

Architekt eksperymentował w szeroko-pojmowanych dziedzinach design’u. Charakterystyczny element amortyzatora, zyskał najwyższe uznanie w projekcie regału na książki Veliero i Infinito. Nogi TL3 działają jako elementy przenoszące pionowe obciążenia, podobnie jak budynek. Nawracająca wizualna lekkość projektów Albini jest jeszcze bardziej uwydatniona przez „zawieszenie” w powietrzu blatu stołu, dzięi metalowym przekładkom. Stół wyprodukowany w 1950 roku przez firmę Poggi.

TL3 Historical image 2

TL3 Historical image 1

LC6 – proj. Le Corbusier, Pierre Jeanneret, Charlotte Pierrand, 1928 / 29 (2013).

Cassina kontynuuje odkrycia wielkich mistrzów. Motywem przewodnim są eksperymenty z kolorem i materiałem. Projekt pierwotnie zaprezentowany na Wystawie Salon d’Automne, w 1929 roku. LC6 był zaprezentowany wtedy jako pierwszy eksperymentalny projekt z zastosowaniem różowego szkła oraz zieloną podstawą – choć produkowany przez Pierrand’a był również z wykorzystaniem innych kolorów i materiałów).
Cassina, w 2013 roku, wyprodukowała dwa docelowe modele po sto unikatowych sztuk.

CASSINA LC6_Le Corbusier_Pierre Jeanneret_Charlotte Perriand_blue

LC6 Historical image

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE