DREWNO WE WNĘTRZACH

Drewno jest materiałem używanym we wnętrzach od wieków. Niewiele zmieniły się formy jego zastosowania, ale wraz z modą na drewno egzotyczne poszerzyła się kolorystyka i miejsca, w których można je zastosować.

POSADZKI
Dawniej w Polsce i Europie stosowane były jedynie posadzki z drewna dostępnego lokalnie. Triumfy święcił przede wszystkim parkiet dębowy, bukowy lub jesionowy, a w biedniejszych mieszkaniach deski sosnowe.
W dzisiejszych czasach wciąż popularne jest stosowanie parkietów dębowych i z jesionu, ze względu na jasną kolorystykę i twardość samego materiału. Niechętnie sięgamy po lekko różowawy buk, który ani kolorystycznie ani pod względem usłojenia nie ma nic ciekawego do zaoferowania. Deski sosnowe zaś, całkowicie odeszły do lamusa, gdyż jest to drewno bardzo miękkie i mocno zmienia kolorystykę pod wpływem promieni UV, intensywnie ciemniejąc.
Jeśli chodzi o inne gatunki drewna, to przez kilka lat panowała moda na merbau, o ciemniejszym kolorze i czerwonawym zabarwieniu. Dzisiaj chętniej stosujemy orzech amerykański, o bardziej neutralnej barwie, która pozwala na zestawienia z dowolnymi kolorystycznie elementami wnętrza. Szukając jasnej miodowej kolorystyki wybieramy iroko, a ze smolistych odcieni palisander lub wenge.
Triumfy święci również teak ze względu na możliwość stosowania go w łazienkach. Rudawa kolorystyka ociepla wnętrza i pięknie komponuje się z modnymi szarościami.

1

 

 

Format parkietu może być dowolny, choć współczesne projekty najchętniej stosują deskę o dużym formacie. Najbardziej pożądana jest szerokość około 12 cm i długości od 60 do 120 centymetrów.
Obserwuje się też tendencję powrotu do tradycyjnej klepki układanej w jodełkę, ze względu na panującą modę retro we wnętrzach. Nieobce jest również układanie typowej klepki w ciekawe wzory, zwłaszcza jeśli bejcowana jest ona w nietypowym dla drewna kolorze.

SONY DSC

 

ŚCIANY I DRZWI

Współczesne wnętrza unikają drewnianych okładzin ściennych, gdyż większości z nas kojarzą się one z powszechnymi w latach osiemdziesiątych boazeriami. Dawniej boazerie miały za zadanie ukrywać nierówności ścian, a także pełniły funkcję izolacji. Dzisiaj w dobie gładzi gipsowych drewno na ścianach stosowane jest bardzo rzadko i jeśli się pojawia, to pełni funkcję ściśle dekoracyjną, wynikającą z wizji estetycznej architekta.
Chętnie za to stosujemy drewno jako dodatki na wypełnienie wnęk czy też w formie dekoracyjnych wstawek.
Jeśli chodzi o drzwi, to obecnie mamy dwie tendencje. Jedną z nich są drzwi w lakierze malowane zwykle na odcień bieli, drugą tendencją są właśnie drzwi drewniane.
Najczęściej stosowane forniry na drzwi to buk i dąb, choć czasem by uzyskać odpowiednie usłojenie, stosujemy także i jesion. Kolorystyka dowolna, bo bejcę dopasowuje się tak, bu pasowała odcieniem do parkietu zastosowanego w mieszkaniu.
Kształt samych drzwi może być zarówno klasyczny, jak i bardzo nowoczesny. Stawiamy zwykle na drzwi z dużą ilością przeszkleń, tak by sama forma była lekka optycznie i by jak najwięcej światła dziennego wpadało do pomieszczeń bez okien, typu korytarze.

3

 

MEBLE
Elementem nieodłącznym od współczesnego wnętrza są meble robione pod wymiar, na indywidualne zamówienie inwestora. Na ich wykończenie stosujemy fornir dopasowany kolorystycznie do całego wnętrza. Staramy się by meble były lekkie, więc w większości są one wykonywane z lakierowanego MDF-u, a samo drewno pełni rolę dekoracyjnej wstawki.
Najczęściej stosowany jest fornir wenge, o mocnym kolorze kawy i bardzo małym usłojeniu. Daje efekt ocieplenia wnętrza ale sama jego forma i wygląd pozostają bardzo nowoczesne.
Triumfy święci także orzech amerykański, o pięknej chłodnej brązowej barwie i dekoracyjnym usłojeniu. Ożywia nowoczesne zabudowy i nadaje domowego charakteru meblom.
Często pojawia się także teak jako element wykończenia blatów, czy mebli w łazienkach. Komponuje się idealnie z parkietem z teaku zastosowanym na posadzkę i powoduje, że łazienka ma charakter pokoju kąpielowego, a nie części typowo sanitarnej.

4

 

Przy odpowiednim zabezpieczeniu powierzchni drewna i jego wykończeniu woskiem lub lakierem, daje się ono zastosować praktycznie w każdym wnętrzu i na każdej powierzchni, nie tracąc na walorach użytkowych.
Nam pozostaje wybór samego rodzaju drewna, co zwykle wiąże się z określoną kolorystyką oraz wzorzystością usłojenia i powinno odpowiadać naszym ogólnym preferencjom estetycznym.

Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE