Drzwi w stylu loftowym – daj się ponieść fantazji!

Wiele terenów i przestrzeni pofabrycznych zyskuje nowe życie, dzięki przearanżowaniu ich na osiedla i mieszkania. Tak zwane lofty cieszą się niezwykle dużą popularnością a także zachwycają swoim niepowtarzalnym charakterem. Surowe, industrialne i bardzo przestrzenne wnętrza, przy odrobinie wyobraźni mogą stać się wyjątkowym miejscem do życia. Loftowym stylem mogą cieszyć się nie tylko osoby, które zdecydują się na zakup mieszkania w starej fabryce – wystarczy kilka zmian, drobna rearanżacja wnętrza i użycie loftowych drzwi, aby każdy mógł zmienić swoje mieszkanie niemal w prawdziwy loft! Jak to zrobić?

Twoje drzwi do loftu – wejdź!

W wielu miastach na całym świecie bardzo zmienił się charakter gospodarki – zamiast wielkich fabryk i hal potrzebne były raczej biura i przestrzenie usługowe. Właśnie dlatego wielkie poprzemysłowe przestrzenie stały się bezużyteczne i niszczały. Do czasu, aż ktoś nie wymyślił, że można je zamienić na wyjątkowe mieszkania – z przestronnymi wnętrzami, wielkimi oknami i industrialnym klimatem. Moda na dobre zadomowiła się też w Polsce, a lofty pojawiają się już w praktycznie każdym mieście. Są w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu czy na Górnym Śląsku. Nadal jednak nie ma ich na tyle dużo, aby zaspokoić całkowicie popyt. Wiele osób lubi też pewne elementy stylu, ale nie na tyle, aby kupić, czy wynająć loft. Dlatego też decydują się na wykończenie, dekoracje czy drzwi w stylu loftowym, przy zachowaniu neutralnego charakteru reszty mieszkania.

Elementy stylu loftowego – drzwi, dekoracje, wykończenia

Elementy stylu loftowego można przenieść również do tradycyjnego mieszkania. Trudno będzie w nim uzyskać efekt wielkiej przestrzeni czy zamontować duże okna. Nie oznacza to jednak, że nie można w nim stworzyć namiastki stylu loftowego. Przede wszystkim, trzeba uświadomić sobie, że loft to mieszkanie o industrialnym charakterze, a to oznacza dość specyficzny wybór materiałów, z których powinny być wykonane meble i dodatki. Dominować powinien metal, szkło, a także drewno, ale takie, które wygląda na jak najmniej obrobione, wręcz w surowym stanie. Metalowe szafki z drewnianymi półkami, prosty blat biurka na koziołkach, wszystko w kontrastowych jasno-ciemnych barwach, sprawią, że wnętrze nabierze nieco przemysłowego charakteru. Większą zmianą, która jednak da spektakularny efekt, jest wykończenie jednej ściany gołą czerwoną cegłą. To materiał, z którego budowano przestrzenie fabryczne i rzadko zaprzątano sobie głowę wykańczaniem go tynkiem – dzięki temu tak jednoznacznie kojarzy się z industrialnym stylem. Nie można zapomnieć o drzwiach w stylu loftowym – jak powinny wyglądać?

Drzwi loftowe – na co zwrócić uwagę?

Drzwi loftowe stają się ostatnio coraz popularniejsze – również w bardziej tradycyjnych wnętrzach. Swoją kolekcję niedawno zaprezentował renomowany producent drzwi Porta – https://www.porta.com.pl/produkt/id/13453. Czym powinny charakteryzować się drzwi loftowe? Spójrzmy na wspomnianą wcześniej kolekcję. Pierwsze, co rzuca się w oczy to czarna ościeżnica. Ten odcień będzie świetnie współgrał ze ścianą wykończoną naturalną, czerwoną cegłą. Stworzy też ciekawy kontrast do jasnych drzwi w naturalnym kolorze drewna, choć w tym zakresie możliwości jest o wiele więcej. Można zdecydować się na okleinę, która podobna jest do drewna o nieco zimniejszym, szarym odcieniu – na przykład dąb syberyjski. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby postawić na wykończenie okleiną imitującą całkowicie inne materiały, na przykład różne odcienie betonu. Taki wybór przy drzwiach loftowych sprawi, że całe wnętrze stanie się surowe i nieco zimne, ale właśnie o taki efekt chodzi. Dopełnieniem stylu drzwi loftowych jest czarna klamka, która skomponuje się z ościeżnicą i będzie wyraźnym akcentem na tle jasnej okleiny.

Loft czy mieszkanie w loftowym stylu?

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup loftu, nie każdemu również w pełni odpowiada taki rodzaj mieszkania. Nie oznacza to jednak, że odrzuca taką stylistykę w całości, bo mogą podobać mu się jej niektóre elementy. W praktyce okazuje się, że przeniesienie ich do własnego mieszkania wcale nie jest niemożliwe, a wykorzystanie w zwykłym „M” kilku patentów, odpowiednich surowców czy drzwi do loftu może dać spektakularne efekty i poczuć się niemal jak w specjalnie zaaranżowanej, pofabrycznej hali.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE