Tagi:

Drzwi zewnętrzne wejściowe: jak wybrać najlepsze – praktyczny poradnik

Wybór drzwi zewnętrznych to jedna z ważnych, a jednocześnie trudnych decyzji, które musisz podjąć przy budowie albo remoncie domu. Z jednej strony drzwi wejściowe do domu muszą chronić przed zimnem, hałasami oraz zapewniać bezpieczeństwo, z drugiej nie bez znaczenia są ich walory estetyczne czy cena. Pojawia się więc pytanie, jakie drzwi zewnętrzne wybrać, by spełniały wszystkie te wymagania. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Istnieje jednak kilka wskazówek, które powinieneś mieć na uwadze.

Wiele osób daje się ponieść pierwszemu wrażeniu, kierując się przede wszystkim estetyką. Warto jednak pamiętać, że producenci oferują liczne drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu. Oferta jest tak szeroka, że zwracając uwagę w pierwszej kolejności na względy praktyczne i tak znajdziesz model, który będzie pasował do elewacji i odpowiadał twoim gustom, a jednocześnie okaże się jak najbardziej funkcjonalny.

Drzwi wejściowe – jaki materiał wybrać?

Drzwi wejściowe można podzielić ze względu na rodzaj materiału, jaki został wykorzystany przy ich produkcji. W Polsce największą popularnością cieszą się obecnie drzwi wejściowe drewniane, które najczęściej wykonane są z drewna iglastego sosen i świerków albo z drewna dębu czy mahoniu. Swoją popularność drewniane drzwi zawdzięczają przede wszystkim dwóm właściwościom – dużej wytrzymałości oraz świetnej izolacji termicznej. Rozwiązanie to nie jest jednak bez wad – przede wszystkim drewniane drzwi wejściowe nie są odporne na deszcz, śnieg czy wilgoć. Nawet zastosowanie nowoczesnych środków konserwujących i ochronnych nie jest w stanie temu zapobiec. Drewno będzie też bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne niż chociażby metal.

jak-wybrac-drzwi-zewnetrzne.jpeg

Dla niektórych osób lepszym rozwiązaniem mogą się więc okazać drzwi zewnętrzne PCV. Wykonane są przy zastosowaniu polichlorku winylu, który jest dodatkowo specjalnie wzmacniany, by skutecznie zabezpieczać budynek. Drzwi z PCV zbudowane są z tłoczonych płyt, których zadaniem jest wzmacnianie paneli bocznych. Bardzo często też uszczelniane są pianką poliuretanową i wzbogacone o elementy ze stali ocynkowanej czy aluminium dla poprawy ich parametrów. Mimo tych zabiegów nie mają najlepszych parametrów antywłamaniowych, jednak gwarantują dobrą izolację od hałasów czy zimna.

Ostatnim rozwiązaniem są drzwi zewnętrzne aluminiowe, które zazwyczaj produkuje się z dwóch arkuszy blachy przymocowanej do ramy. Taki materiał nie zapewnia dobrej termoizolacyjności, dlatego często ramę obkłada się jeszcze płytami drewnopodobnymi, a skrzydło wypełnia pianką poliuretanową. Choć drzwi aluminiowe czy metalowe pod względem izolacji nie mogą się równać tym wykonanym z PCV czy drewna, są za to bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zapewniają skuteczną ochronę przed włamaniami.

drzwi-zewnetrzne-do-mieszkania.jpeg

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi wewnętrzne?

Wiadomo już, że na wybór drzwi zewnętrznych powinna wpływać ich wytrzymałość, izolacyjność czy estetyka. To jednak nie wszystko – duże znaczenie mają także parametry związane ze stolarką i je również powinieneś wziąć pod uwagę, zastanawiając się, jak wybrać drzwi zewnętrzne. Pierwszym parametrem jest szerokość drzwi wejściowych do domu. Zwróć uwagę, by nie była ona mniejsza niż 90 centymetrów. Dzięki temu w progu swobodnie będą mieścić się dwie osoby. Taka szerokość ma także znaczenie chociażby przy remontach i przeprowadzkach – pozwala na wygodne wnoszenie i wynoszenie dużych elementów takich jak meble. Nie popadaj jednak w przesadę – choć znacznie szersze, dwuskrzydłowe drzwi będą prezentować się okazale i zapewnią jeszcze większą swobodę, sprawią, że z wnętrza będzie uciekać dużo ciepła.

Jeśli już mowa o cieple, to pod uwagę powinieneś wziąć właśnie współczynnik przenikania ciepła. Zazwyczaj możesz go znaleźć na etykiecie. Współczynnik ten poinformuje cię o tym, czy drzwi posiadają odpowiednie parametry, a przede wszystkim – ile ciepła będzie przez nie uciekało. Współczynnik ten jest szczególnie istotny w budynkach pasywnych czy niskoenergetycznych. Jeśli zależy ci na jak najmniejszych stratach energetycznych, możesz zdecydować się także na drzwi zewnętrzne ocieplane.

jakie-drzwi-zewnetrzne.jpeg

Podobnie jak w przypadku drzwi wewnętrznych, przy wyborze drzwi wejściowych również nie bez znaczenia jest, czy zdecydujesz się na drzwi wejściowe lewe, czy też drzwi wejściowe prawe. Zwróć uwagę na to, jaką przestrzenią dysponujesz na korytarzu i na zewnątrz domu i pod tym kątem wybierz odpowiednie rozwiązanie. Drzwi otwierane na zewnątrz pozwolą ci zyskać więcej miejsca w domu, bo nie będziesz musiał zwalniać przestrzeni na drodze łuku, po którym będą się poruszać przy otwieraniu, natomiast te otwierane do wewnątrz będą bardziej estetyczne.

Zakup drzwi wejściowych nie jest małą inwestycją, a raczej sporym wydatkiem, dlatego może pojawić się pokusa, by kupić drzwi wejściowe używane. Czy jest to dobry pomysł? To zależy. Na pewno dzięki temu sporo zaoszczędzisz. Na rynku znajdziesz wiele modeli w dobrym stanie. Pamiętaj jednak, że drzwi wejściowe nowe jesteś w stanie dostosować do projektu domu, a przede wszystkim masz na nie gwarancję, a także możesz mieć pewność, że wcześniej nie ulegały żadnym uszkodzeniom czy naprawom, więc będą możliwie najlepiej spełniały swoje zadanie.

Jakie drzwi wejściowe wybrać – podsumowanie

Wybór drzwi wejściowych może wydawać się naprawdę prosty, jednak w rzeczywistości stawia przed tobą wiele wyzwań. Nie da się wybrać drzwi idealnych – ze względu na materiał, każde rozwiązanie będzie miało swoje wady i zalety. Zastanów się jednak, co jest twoim priorytetem – bezpieczeństwo, cisza, maksymalna termoizolacyjność – i na tej podstawie wybierz odpowiedni model. Co najważniejsze, upewnij się jednak, że drzwi są dopasowane do otworu, mają właściwą szerokość i wysokość, a więc pozwalają na swobodne poruszanie się. Przemyśl też kwestię ich otwierania, by móc zyskać dodatkową przestrzeń na korytarzu albo na zewnątrz.

Jeśli szukasz drzwi zewnętrznych, szeroki wybór znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-garazowe/drzwi-zewnetrzne.html

 

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE