Tagi:

Europejskie Centrum Solidarności – fasada z Cor-ten'u

Zachować ideę Solidarności

Dzień 31 sierpnia jest ważną i historyczną datą oznaczającą początek upadku komunizmu w Europie Środkowo-Wschodniej.

Dokładnie tego dnia w 1980 roku Lech Wałęsa podpisał porozumienie z władzami komunistycznego reżimu, które zakończyło długoterminowy strajk w Stoczni Gdańskiej i pozwoliło zawiązać pierwszy (w tej części Europy) wolny i niezależny związek zawodowy- Solidarność. 33 lata później i 20 lat po tym, jak komunizm ostatecznie upadł, budowa Europejskiego Centrum Solidarności w Polsce jest już prawie zakończona. Ruukki jest częścią tego procesu.

ecs8

Ruukki zaznacza swój wkład w projekt dostarczając fasadę z Cor-Ten

Fasada Europejskiego Centrum Solidarności (ECS) wykonana ze stali Cor-Ten firmy Ruukki, jest doskonałym przykładem połączenia zarówno efektywności energetycznej oraz piękna architektury osiągniętego przez ciągły proces zmiany kolorów i kształtu materiału. Wojciech Targowski z pracowni architektonicznej FORT, który jest autorem projektu ECS podkreśla, że fasada, ze względu na kolor nawiązujący do pobliskiej stoczni – promuje dziedzictwo i idee ruchu Solidarności w Polsce i za granicą. – Sięgając głębiej, taki materiał jest nawiązaniem do idei prostoty i surowości Solidarności, która wywodzi się ze stoczniowego krajobrazu – zaznacza Targowski. Opisując oryginalne właściwości Cor-Ten innymi słowami, Szczepan Wroński, autor projektu kolejnego wartego uwagi budynku, wykorzystującego ten materiał – Muzeum Pamięci Palmiry, powiedział: – Cor-Ten jest jedynym materiałem, który cały czas ewoluuje, zmienia swoją strukturę i wygląd. To jest w nim najpiękniejsze. Chciałbym, aby ten proces trwał przez wieki.

ecs4

Blachy Cor-Ten o grubości 4 mm zamontowano na izolowanych ścianach. – Między komponentami zachowany jest 12 mm odstęp, ponieważ – jak powszechnie wiadomo – stal pracuje. Ponadto warstwa ochronna umieszczona pod fasadą sprawi, że warstwa mrozu nie będzie widoczna na fasadzie. – opisuje Bogdan Zieliński, Inżynier z Gdańskich Inwestycji Komunalnych (GIK).
Walcowana na zimno stal Ruukki, dzięki swojemu unikalnemu składowi chemicznemu, ma znacznie większą odporność na korozje atmosferyczną niż podobne blachy ze zwykłej stali węglowej. Zastosowanie materiału Cor-Ten eliminuje także konieczność nałożenia dodatkowej powłoki ochronnej zarówno podczas procesu produkcji jak i w okresie eksploatacji. Pozwala to na bardziej zrównoważone budownictwo i obniża koszty eksploatacji. Aby fasada mogła przyjąć swój ostateczny wygląd, np. w przypadku budynku ECS, proces ten zajmie około trzech lat.

Oficjalne otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności planowane jest na 4 czerwca 2014 roku, co stanowi kolejną symboliczna datę w europejskim marszu do demokracji – pierwsze wolne wybory w Polsce w 1989 r.

Centrum będzie miało olbrzymie znaczenie dla całego regionu. ECS to nie tylko muzeum Solidarności, ale instytucja, która koncentruje się na edukacji, kulturze i nauce. Promuje także wiedzę na temat ruchów niepodległościowych na całym świecie, społeczeństwie obywatelskim i sprawiedliwości społecznej. Co więcej jego rolą jest wspieranie wszystkich przemian demokratycznych, szczególnie w państwach autorytarnych.
Firma Ruukki – dostarczając wyjątkowe, energooszczędne materiały i wiedzę o nich – jest dumna z bycia częścią tak ważnego projektu, jak budynek Europejskiego Centrum Solidarności w Polsce.

ecs2

źródło: informacje prasowe, Ruukki.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE