Exocarp – krzesło

Projektant Guillermo Bernal mimo ukończenia architektury w Pratt, na co dzień zajmuje się jednak czymś innym. Przede wszystkim, ma dość oryginalne zainteresowania. Jak sam twierdzi, jest zafascynowany gadami, a także owocami i warzywami, a dokładniej…ich skórą. To właśnie było dla niego inspiracją do stworzenia krzesła o nazwie Exocarp.

Skóra melona lub awokado jest przeznaczona do ochrony przed uszkodzeniami. W przypadku gadów, niektóre z nich pozbywają się jej, by zwiększyć odporność na działanie wody, dodatkowo zmniejszając utratę wilgoci. Impulsem do stworzenia oryginalnego mebla była natura, a dokładniej łuszczenie się skóry gada. Jak twierdzi autor, projekt jest wprowadzeniem do debaty na temat piękna i jego idei.

Część konstrukcji krzesła jest od siebie oddzielona po to, by ująć etap oderwania nieregularnej powierzchni skóry od bardzo gładkiego ciała. Dla uzyskania odpowiedniego efektu, strona zewnętrzna została steksturowana. Krzesło jest wykonane przy użyciu konstrukcji algorytmów projektowania i fabrykacji cyfrowej z wykorzystaniem maszyny CNC. Zastosowanie sklejki brzozowej przyciąga wzrok, a efekt jest nieoczekiwany, ponieważ wzoru nie w żaden sposób nie da się przewidzieć. Krzesło jednocześnie jest pełne uwypukleń, wgłębień oraz ostrych krawędzi, ale jednocześnie zachwyca swą gładkością, nawet bez konieczności dotknięcia jego powierzchni. Mimo wielu swych walorów, zapewne jest projektem skierowanym dla osób lubiących oryginalne meble lub mającym pasje podobne do upodobań autora.
Guillermo-Bernal-Exocarp-2

Guillermo-Bernal-Exocarp-3

Guillermo-Bernal-Exocarp-4

Guillermo-Bernal-Exocarp-6

Guillermo-Bernal-Exocarp-7

Guillermo-Bernal-Exocarp-8
Źródło zdjęć: www.design-milk.com
Aneta Woźnica

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE