Tagi:

Fotel do małego mieszkania

Funkcjonalne, a jednocześnie gustowne urządzenie małego mieszkania to dość duże wyzwanie, zwłaszcza, jeśli dzieli je ze sobą kilka osób w różnym wieku i o różnych zainteresowaniach. Trudno uwzględnić na niewielkiej przestrzeni potrzeby rodziców, małych dzieci, a niekiedy jeszcze starszej osoby, jednak przy odrobinie wysiłku można tego dokonać.

Trzeba w takim przypadku niejednokrotnie zrezygnować z wyrafinowanych pomysłów, takich jak np. szezlong w salonie czy rozłożysta toaletka w sypialni na rzecz rozwiązań prostych i praktycznych, najlepiej wielofunkcyjnych. Jednym z takich uniwersalnych mebli może być fotel. Odpowiednio dobrany formą i wielkością pełni wiele ról.

Fotel do salonu – czy ma sens w małym mieszkaniu?

Wydawać by się mogło, że na niewielkiej powierzchni pokoju wypoczynkowego lepiej pozostać jedynie przy kanapie, nie wygospodarowując dodatkowego miejsca na mebel, który zajmując przestrzeń służy zwykle jedynie do oglądania telewizji od czasu do czasu. Jednak dobierając fotel w odpowiedni sposób, możemy zyskać wiele dodatkowych zastosowań.

Zastanawiając się nad zakupem konkretnego modelu, poza kolorystyką i ogólnym designem, które pasować muszą oczywiście do pozostałego umeblowania mieszkania, ważną kwestią jest funkcjonalność fotela oraz, co ważne zwłaszcza jeśli stanąć ma w niewielkiej przestrzeni – wymiary. Duże fotele rozkładane czy tradycyjne, przepastne uszaki warto zastąpić mniejszymi formami.

Kilka słów o stylu, czyli jaki design będzie najlepszy w małym mieszkaniu?

Meblując niewielkie mieszkanie decydujmy się raczej na takie sprzęty, które dają wrażenie lekkości i nie przytłaczają swoim wyglądem. Stawiając na ten typ fotela wcale nie ograniczamy naszych możliwości aranżacyjnych. Nadal mamy ogromny wybór spośród dostępnych kolorów, kształtów siedzisk oraz materiału tapicerki.

W małych pomieszczeniach doskonale prezentują się fotele o formach przypominających meble z lat 50-tych i 60-tych ubiegłego stulecia o smukłych i dość długich nogach oraz skromnych gabarytach. Świetnie prezentują się wszelkie wariacje na temat foteli rodem z PRL – czy to przypominające raczej 366 Chierowskiego o prostym siedzisku i oparciu, czy też obłe RM58 Romana Modzelewskiego.

Ascetyczna nowoczesność kontra ponadczasowa tradycja

Wspomniane w poprzednim akapicie kultowe meble to oczywiście tylko jedna z możliwości. Jeśli nasze mieszkanie urządzone jest w stylu minimalistycznym, zdecydowanie modernistycznym, lepszym rozwiązaniem niż tapicerowany kwiatową tkaniną będzie fotel nowoczesny, skórzany i wzorem klasycznych hokerów osadzony na pojedynczej, chromowanej nodze.

Podobnie jeśli jesteśmy zwolennikami stylu klasycznego, zamiast kulistych form na długich i cienkich nóżkach, wybierzmy fotel klasyczny, choć skromny w formie i niewielki, posadowiony na drewnianym stelażu i tapicerowany tkaniną o tradycyjnych wzorach lub jednolitą kolorystycznie o walorze aksamitnym.

Fotel wypoczynkowy w funkcji krzesła stołowego

Ciekawym rozwiązaniem dla małych przestrzeni są fotele o dość wysoko umieszczonym siedzisku, takie, które jednocześnie pełnić mogą funkcję dodatkowego, wygodnego miejsca siedzącego przy kawowym stoliku, jak i w razie potrzeby dostawione do stołu zapewnią komfortowe spożycie nawet uroczystego i długiego posiłku.

Jeśli planujemy stosowanie takiego rozwiązania w praktyce, dobierzmy fotel do krzeseł stołowych tak, żeby całość zestawiona razem wyglądała atrakcyjnie. Nie oznacza to, że zarówno fotel, jak i krzesła muszą stanowić formalny komplet. Wystarczy, że zadbamy o jednakową kolorystykę stelaża i rodzaj materiału tapicerki albo jedynie wspólny, charakterystyczny detal.

Fotel do biurka – czy tylko typowy?

Eliminując liczbę niezbędnych sprzętów w małym mieszkaniu, warto zastanowić się nad sensownością zakupu krzesła biurowego. Jeżeli nasze biurko mieści się w salonie, to być może lepiej zdecydować się na taki rodzaj fotela, jak wspomniany w poprzednim akapicie i dostawiać do biurka tylko wtedy, kiedy z niego korzystamy.

Oczywiście jeżeli pracujemy wiele godzin lub też biurko służy kilku domownikom, zwłaszcza tym najmłodszym, lepiej zastosować profesjonalne krzesło biurowe z regulacją wysokości, nachylenia oparcia itp. Jednak w przypadku, kiedy pracom przy biurku poświęcamy krótki czas w ciągu dnia, przedstawione rozwiązanie może okazać się praktyczne.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE