Tagi:

Futuroscope – park rozrywki przyszłości?

Drugim najbardziej popularnym parkiem rozrywki we Francji jest położony około 10 kilometrów na północ od Poitiers Futuroscope. Pomysłodawcą stworzenia tego typu miejsca był przewodniczący Rady Ogólnej departamentu Vienne- René Monory. Do zaprojektowania nietuzinkowej architektury parku został zaangażowany architekt Denis Leming, który w 1984 roku miał zaledwie 34 lata.

Vue d'ensemble de nuit

fot.1 Kinemax; źródło: jefaisleguet.fr

Śmiała i postępowa wizja Futuroscope’u przypadła do gustu René Monory, który zdecydował się na zatrudnienie architekta w celu zaprojektowania wszystkich teatrów i budynków znajdujących się na terenie parku rozrywki. 11 grudnia 1984 roku Monory położył pierwszą cegiełkę w miejscu, w którym rozpoczęła się realizacja odważnego projektu. Trzy lata później w 1987 roku pierwszy tak duży park rozrywki we Francji otwarto dla publiczności.

fot.2 Kinemax, źródło: travelreportmx.com

fot.2 Kinemax, źródło: travelreportmx.com

Według statystyk w 2012 roku park odwiedził 40 milionowy gość. Sukces na taką skalę nie byłby możliwy bez skrupulatnie sporządzonego planu marketingowego. Pierwszym jego postanowieniem jest wymiana połowy atrakcji co dwa lata. Futuroscope buduje swój model biznesowy na schemacie 10/20/60. Wykorzystuje w ten sposób każdego roku 10% swoich obrotów, w celu wymiany 20% swojej oferty  by skłonić do powrotu 60% odwiedzających. O niewątpliwym sukcesie świadczy również fakt, że w 2010 roku Futuroscope odnotował najszybszy wzrost liczby odwiedzających wśród parków rozrywki w Europie.

fot.3 Zdjęcie lotnicze. źródło: www.proxifun.com

fot.3 Zdjęcie lotnicze. źródło: www.proxifun.com

Wśród atrakcji parku znajdują się kina 3D,4D, prezentacje audio-wideo oraz spektakle wodne. Pomysłodawca wyobrażał sobie park, który będzie wybiegał swoją architekturą i programem  w przyszłość. W ten sposób będzie zawsze atrakcyjny dla odwiedzających nie zależnie od wieku. Jego wizja wpłynęła również na utworzenie strefy dla przedsiębiorców, która związana jest z nowoczesnymi technologiami.

futuroscope_vue-728x484

fot.4 Panorama z mostu. źródło: themeparkuniversity.com

The Futuroscope Digital City jest pierwszym budynkiem powstałym na terenie. Olbrzymia biała kula wyrastająca ze szklanego budynku przypomina słońce wschodzące na horyzoncie. Flagowym budynkiem parku jest Kinémax. Obserwując tą niesamowitą budowlę odnosi się wrażenie, że krystaliczne struktury wznoszą się z ziemi. Architekci poświęcili blisko 20000 godzin, by uzyskać pożądany kształt i styl budowli.

fot.5 Szklana fasada;

fot.5 Szklana fasada;

Oficjalna strona parku: www.futuroscope.com

Źródła: wikimedia.org, abcsalles.com, telegraph.co.uk

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE