Tagi:

Gdynia Design Days, Wystawa Główna 5 – 31 lipca 2013

NOWE SPOJRZENIE NA NADBAŁTYCKOŚĆ
5 – 31 lipca 2013 | NOWE PROTOTYPOWNIE PPNT

Gdynia Design Days stawia w tym roku na to, co lokalne, pomorskie i nadmorskie. Po raz pierwszy w sześcioletniej historii festiwalu lokalne środowisko tak mocno zaangażowało się we współtworzenie GDD. Efektem jest m.in. wystawa główna „Na styku”, której kuratorami są Agata Kulik-Pomorska i Paweł Pomorski ze studia MALAFOR. Prototypy stworzone z myślą o Gdyni są szansą, by w nowy sposób spojrzeć na nasz region. I, jak to na styku, będzie iskrzyło – od pomysłów i emocji.

ppnt szajewski Poor Design

Dlaczego „Na styku”?

Wystawa główna jest rozwinięciem idei przewodniej szóstej edycji festiwalu Gdynia Design Days. Design to przecież działania na styku: sztuki i przemysłu; masowości i unikatowości; typowości i oryginalności; powszechności i specyficzności.

Prezentowane projekty, obiekty prototypowe, zmaterializowane pomysły – w zróżnicowany sposób odpowiadają na hasło „na styku”. Odnoszą się do topograficzno-sytuacyjnych konotacji, zwyczajowo-obyczajowych odniesień, kwestii użytkowo-funkcjonalnych, wreszcie do aspektu
formalno-konstrukcyjnego.

Wszystkie one oscylują między spontaniczną oczywistością oraz bezpretensjonalną dosłownością, a przewrotną metaforyzacją z domieszką lekkiego humoru. To znakomicie konweniuje z miejscem i czasem: Gdynia latem przywdziewa plażowy kostium. W tym
naiwnie brzmiącym stwierdzeniu czai się potencjał subtelnej ironii – pisze Hubert Bilewicz w tekście „Dizajn na styku”. Kostiumy plażowe przygotowane? Zanim wybierzecie się na spacer po plaży, na styku wilgotnego piasku i morskiej wody, wpadnijcie do PPNT i z nowej perspektywy spójrzcie na to, co nadmorskie i pomorskie.

PROJEKTANCI DZIAŁAJĄCY „NA STYKU”

Paweł Pomorski zaprosił do współpracy sześć grup projektowych z całej Polski. Prototypy, które stworzyli nawiązują do specyfiki nadbałtyckości, dają nowe spojrzenie na region lub zrealizowane zostały przy wykorzystaniu materiałów przypisanych terytorium nadmorskiemu.

– Jakub Gołębiewski
– Bartosz Mucha / POOR DESIGN
– Paweł Grobelny
– Paulina Krauza & Jacek Ryń / RAZY 2
– Katarzyna Sokołowska & Wojciech Sokołowski / SOKKA
– Agata Kulik-Pomorska & Paweł Pomorski / MALAFOR

gdyniadesigndays.eu

źródło: www.gdyniadesigndays.eu

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE