Tagi:

Haftowane pismo Braille’a

Pismo punktowe dla niewidomych, zwane pismem Braille’a, to system znaków będących kombinacją sześciu wypukłych punktów. Braillem można zapisać niemalże wszystko. Istnieje opracowana matematyczna, fizyczna, muzyczna, chemiczna notacja brajlowska. Dzięki Brajlowi niewidomi stali się bardziej samodzielni.
Nie został jednak do końca rozwiązany problem związany z rozpoznawaniem odzieży. Dotychczas tekstylia i odzież była znakowana za pomocą metalowych lub plastikowych znaków. Nie jest to, ani wygodne, ani łatwe w pielęgnacji. W konsekwencji niewidomi musieli korzystać z pomocy osób trzecich.
Ten jeden dzień…
Jurgen Kampann z firmy Kampann International GmbH, któregoś dnia rozmawiał z matką niewidomego chłopca. Kobieta opowiedziała mu o problemie chłopca, który po lekcjach sportu nieświadomie ubierał odzież swoich kolegów. Producent tekstyliów postanowił jako pierwszy rozwiązać ten problem i wyhaftować pismo Braille’a.
Jurgen Kampann wraz z firmą ZSK Stickmaschinen GmbH opracował nową, skuteczną metodę haftowania punktów o wysokości 0,4 mm . Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii ściek jest bardzo dobrze czytelny i odporny na wielokrotne pranie, suszenie i prasowanie.
Do produkcji haftu Braille’a niezbędny jest komputer i oprogramowanie hafciarskie BasePac 8, łącznie z dodatkowymi opcjami „monogram” i „Brallie”. Program przekształca konkretny tekst z pismo Brallie’a i przesyła przetłumaczony plik do maszyny hafciarskiej ZSK.

 

handtuecher-zskbraille-handtuch

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE