Hooke Park – 350 hektarów Parku akademickiego

Architectural Association School of Architecture – Wyższa Szkoła Architektoniczna zajmująca czołowe miejsce w światowym rankingu szkół architektonicznych mieści się w Wielkiej Brytanii.

[minigallery ids=”2559,2560,2544,2542″ prettyphoto=”true”]

Program edukacyjny Architectural Association School podzielony jest na dwie odrębne części ze względu na lokalizację:

 • tzw. szkoły londyńskie z siedzibą w Bedford Square
 • Hooke Park w Dorset, w zachodniej Anglii

Planowane zajęcia tegoroczne lub kursy, które odbyły się w przeszłości:

[row]

[col type=”1_2″ class=””]

„GLOBAL WORKSHOP” Hooke Park, Dorset

 • Furnishing the Landscape /kwiecień, czerwiec 2013
 • MakeLAB /2-7 kwietnia
 • DLAB /przerwa wakacyjna 2013
 • SummeMAKE /lipiec 2013

[/col]

[col type=”1_2″ class=””]

„LONDON SCHOOLS”

 • TerraLife /styczeń – maj 2013
 • Campaigning Architecture / czerwiec 2013
 • Visiting Teachers /maj – czerwiec 2013
 • Dlab /przerwa wakacyjna 2013
 • Visioning Architecture /22 lipiec – 2 sierpień 2013
 • WaterWorld /1-19 lipiec 2013
 • Night School /styczeń 2013

[/col]

[/row]

www.aaschool.ac.uk

www.aaschool.ac.uk

 

Tematyczne zajęcia warsztatowe oraz Programy naukowe odbywają się w wielu krajach całego świata – są to między innymi:

Wenecja /Calasetta – Beyond Entropy, Paryż /Luis Vitton’it up I & II, Medellin – Hydromeme oraz Buenos Aires, Santiago, Pekin, Rio de Janeiro, Taichung, Lizbona, Ateny, Istambuł, Grenoble, Reykjavik, Penang, Bilbao, San Sebastian, Tel Aviv i wiele innych.

Z biegiem czasu oferta edukacyjna Szkoły stopniowo zwiększała się. Aktualnie dostępnych jest ponad pięćdziesiąt programów do wyboru na pięciu kontynentach, każdego miesiąca w roku. Nie sposób opisać wszystkich możliwości, dostępności programów edukacyjnych. Do najciekawszych i nowatorskich należą zajęcia warsztatowe, odbywające się w Parku Akademickim – Hooke Park, na przestrzeni ponad 350 hektarów. Kampus został utworzony w latach osiemdziesiątych w celach nauczania i badania nowych sposobów wykorzystania drewna w produkcji mebli i wykorzystaniu jako materiał konstrukcyjny. Jest położony w południowo – zachodniej Anglii jako własność Wyższej Szkoły Architektonicznej: Architecture Association School.

[row]

[col type=”1_2″ class=””]

studenci 1

www.acschool.ac.uk

 

workshop 2

www.aaschool.ac.uk

[/col]

[col type=”1_2″ class=””]

studenci

aaschool.ac.uk

 

www.aaschool.ac.uk

www.aaschool.ac.uk

[/col]

[/row]

Cel nauczania w Hooke Park to tzw. „learning by doing”. Oznacza to, że nacisk kładziony jest na wykonawczą stronę projektowania architektonicznego. Idea została osiągnięta przez utworzenie specjalnych przestrzeni warsztatowych: hal, dostosowanych pomieszczeń oraz obiektów, w których realizowane są pomysły młodych projektantów. Uczniowie oprócz wyobraźni przestrzennej mają za zadanie opanowanie rzemiosła oraz technologii obróbki drewna. Kampus jest przeznaczony na działalność „twórczą oraz stwórczą” jej podopiecznych.

MakeLAB to 6- dniowy kurs wdrażający w procesy produkcyjne związane z prowadzeniem robót budowlanych oraz pionierskimi technologiami inżynieryjnymi. Hooke Park to również nowoczesne zaplecze zapewniające dostęp do innowacyjnych urządzeń oraz rozwiązań produkcyjnych. Dzięki temu oraz przy wykorzystaniu ogromnej przestrzeni lasów możliwe jest fizyczne wykonanie projektów w skali 1:1. Prowadzone zajęcia przyczyniają się do rozwoju metodologii prac budowlanych w codziennym życiu. Możliwości rozwoju i realizacji projektów są praktycznie nieograniczone

W 2010 roku zostały wdrożone nowe kierunki oraz zajęcia z ruralistyki, rzemiosł budowlanych, konstrukcji oraz zrównoważonej technologii obróbki drewna. Przemiany są częścią większej strategii, która została opracowana przez AA School w porozumieniu z profesjonalnymi konsultantami i doradcami.

blog.rhino3d.com

blog.rhino3d.com

tekst: Andrzej Bratkowski

źródło: Prospectus Architectural Association School of Architecture 2012 – 2013.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE