HORROR VACUI, czyli jak ozdabiać puste ściany.

HORROR VACUI, czyli „lęk przed pustką” przejawiający się w sztuce wielu kultur, jako dekoracja całego tła, bez pozostawiania wolnego miejsca. W dzisiejszych domach zaczyna on „wracać” powoli do łask, będąc wynikiem postrzegania nowoczesnych wnętrz, jako pustych i bezosobowych.
Coraz częściej decydujemy się na wykorzystanie różnych elementów dekoracyjnych ściany, a nie tylko malowania jej na odmienny od reszty ścian kolor.

TAPETY
Tapety mogą być wykonane z wielu materiałów począwszy od tkanin, przez papier a na tworzywach sztucznych skończywszy. Dzisiaj w większości stosujemy łatwo dostępne i niezbyt drogie tapety papierowe lub winylowe. W zależności od wzoru mogą one służyć jako wykończenie wszystkich ścian lub podkreślać wybrany fragment pokoju. Delikatniejsze wzory i kolory bardzo dobrze sprawdzą się w całych pomieszczeniach, nadając im szczególny charakter. Mocniejsze wzory i kolory polecamy na pojedyncza ścianę w danym wnętrzu i to najlepiej w miejscu, gdzie nie będą one męczyły wzroku – czyli raczej za sofą, niż na ścianie telewizyjnej, choć oczywiście wszystko zależy od konkretnego wzoru i projektu wnętrza.

1

FOTOTAPETY
Fototapety zawitały do naszych wnętrz po latach zapomnienia. Kojarzyły się bowiem z czasami PRL-u i widokiem lasu w pokoju, bądź obrazkiem niemalże wyjętym ze scenki myśliwskiej z jeleniem na rykowisku. Dzisiejsze fototapety otwierają przez nami szerokie spektrum możliwości. Mogą być to niesamowite zdjęcia wielkich miast, odległych pejzaży, czy też zbliżenia łodyg bambusowych lub ziaren kawy, chętnie stosowane w kuchniach. Tematyka więc dowolna, dostosowana do charakteru wnętrza i osobowości właściciela domu. Tenże właściciel często staje się również bohaterem fototapety. Pięknie sfotografowany portret może się stać ozdobą ściany w gabinecie, a subtelny akt ozdobą sypialni.
Fototapety mają to do siebie, że powinny być kolorystycznie dopasowane do barw danego pokoju. Najbardziej bezpieczne będą jednak te w sepii lub biało-czarne, gdyż w przypadku źle dobranego motywu pozwolą uniknąć efektu kiczu.

2

NAKLEJKI I GRAFIKI
Często mamy już pięknie wymalowane pokoje, ale czegoś nam w nich brakuje… Brakuje tego subtelnego detalu, który harmonijnie zgra się z resztą, a zniweluje efekt pustej, niewykończonej ściany. Idealnym uzupełnieniem będą właśnie naklejki dekoracyjne lub grafiki. Naklejki są dostępne w ogromnej ilości kolorów i wzorów i każdy znajdzie coś dla siebie. Możemy też zaprojektować własny motyw i zrobić taką naklejkę na zamówienie. Kiedyś modne były kody paskowe przeniesione na ścianę, dzisiaj chętniej sięgamy po napisy czy też motywy ze świata roślinnego. Coraz częściej również wynajmujemy artystę do stworzenia indywidualnej grafiki czy malowidła na ścianie, czyniąc z nich niepowtarzalny w swym rodzaju dodatek.

3


OBRAZY

Sztuka zawsze była w modzie i będzie. Oczywiście oryginały są drogie i nie każdy może sobie pozwolić na obraz znanego artysty. Zanim jednak kupimy plakat lub reprodukcję z jakiegoś marketu, powinniśmy chwilę się zastanowić. Można bowiem kupić w dobrej cenie rysunki czy akwarele absolwentów Akademii Sztuk Pięknych lub sygnowane odbitki fotografii ciekawych artystów. Niewątpliwie zyskamy i efekt i dobrą inwestycję w sztukę. Plusem też jest fakt, że nasz obraz będzie wyjątkowy, a nie taki, który można kupić w sklepie za rogiem i pojawi się w tysiącach innych mieszkań.

5

Puste ściany niewiele mówią o osobowości właściciela mieszkania. Warto więc zaznaczyć naszą obecność we wnętrzu, czy to za pomocą interesującego motywu tapety, czy też właśnie różnego rodzaju fotografii i obrazów. Na pewno każdy znajdzie dla siebie coś odpowiedniego.

Kamila Orzechowska
Architekt Wnętrz w KAMAODESIGN, www.kamao.pl

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE