HOTEL Z LODU

Ludzie prześcigają się w pomysłach jak przyciągnąć do swojego kraju jak największą liczbę turystów. Efektem tego jest powstawanie najbardziej nietypowych i niezwykłych atrakcji.  Niewątpliwie jedną z nich jest hotel zbudowany w całości z lodu. Icehotel zlokalizowany jest w szwedzkiej Laponii, w niewielkiej wiosce Jukkasjärvi. Hotel z lodu jest najstarszym i największym tego typu obiektem na świecie, a jego budowla od ponad 20 lat przybiera inny kształt.

Po raz pierwszy zbudowano go, aby przyciągnąć w tamte okolice turystów również zimą, która jest bardzo sroga. Pierwotnie Icehotel był galerią sztuki z lodowymi rzeźbami, mieszczącą się w wielkim igloo. Dopiero częste pytania zwiedzających o możliwość noclegu zainspirowały jego twórców do rozbudowy i uruchomienia „zwykłego”, chociaż sezonowego hotelu. Nietypowy budulec bowiem roztapia się w połowie kwietnia i jest ponownie wznoszony w listopadzie wraz z nadejściem mrozów.
Podczas budowy najpierw powstają ściany i bryła budynku. Używa się do tego bloków krystalicznie przejrzystego lodu, specjalnie „hodowanego” w pobliskiej rzece Torne. Potem powstają wnętrza. Każde pomieszczenie jest inne, ponieważ jest zaprojektowane przez innego artystę .

Wszystko w środku, czyli meble, naczynia a nawet dekoracje wykonane zostały wyłącznie z lodu i śniegu. Konstrukcja jest więc ekologiczna i wpółgra z rytmem przyrody.

peter_grant_ibs_hr_100_70_icehotel_ (1)
W czasie dnia hotel głównie przeznaczony jest dla zwiedzających. Ci, którzy są miłośnikami zimowego chłodu lub którzy chcą przeżyć ciekawą przygodę, zostają w hotelu na noc. Mogą wybrać jeden z 65 pokoi dla dwojga i przespać się w łożu wysłanym skórami reniferów. Ze wzgędu na niską temetraturę (-8 do -5 °C.) łazienki i toalety mieszczą się w ogrzewanym budynku połączonym z hotelem.

icebar_10-1140x672

icechurch_8-1140x640
Wewnątrz budowli można też skorzystać z wielu atrakcji. Goście hotelowi mają do swojej dyspozycji bar lodowy, w którym mogą wypić drinka, ale również zamówić ciepłe napoje i posiłki Ponadto na terenie Ice Hotel znajduje się też lodowa kaplica, bardzo chętnie wybierana przez najbogatszych jako miejsce na ślub. Na taką ceremonię decyduje się ponad 150 par rocznie. Nowożeńcy mogą wybrać jeden z wielu ekskluzywnych apartamentów.

Ceny noclegów: 700 zł (najtańszy pokój), 3200 zł (najdroższy pokój)
Powierzchnia hotelu: 5500 m²

[youtube link=”http://www.youtube.com/watch?v=eUiR7fhIIBI#t=135″ width=”590″ height=”315″]

itsalive_5-1140x692 MINI_61-1140x860 narcissus_13-1140x796 Poledancing_1-1140x906 reception_5 songoflotus_19 upthere_8

icedorigami_5

Mainhall_6

 

 

Źródło zdjęć: www.icehotel.com

Aneta Woźnica

 

 

 

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE