ILUMINACJE ŚWIETLNE JAVIER’A RIERY

Urodzony w Aviles w Asturii , Javier Riera studiował sztuki piękne na Uniwersytecie w Salamance , ale głównym okresem, który znacząco wpłynął na rozwój umiejętności artysty były uczestnictwa w  warsztatach u znanych twórców z Circulo de Bellas Artes , które prowadziły takie sławy jak Carlos León i Julian Schnabel . Pierwsze wystawy Javier’ a można było zobaczyć  w Madrycie w 1993 roku. W tamtym okresie regularnie ​​brał udział w licznych wystawach.

RV_DB_06

W 2003 roku otrzymał nagrodę Anioła, a  w 2006 roku w pałacu Revillagigedo w Gijón odbyła się wystawa dokumentującą ostatnie 10 lat pracy artystycznej Riery. Rok 2008 stał pod znakiem indywidualnych wernisaży w narodowym muzeum sztuki Reina Sofia. W swoich pracach Javier  nieustannie bada związek między krajobrazem i geometrią , przy czym geometrię interpretuje jako język sztuki .

AB_LL_05

DN AM_03

Niedawno rozpoczął bezpośrednią pracę w przestrzeni publicznej , poprzez iluminacje  roślinności w parkach i ogrodach. Jego najważniejsze dzieło można było zaobserwować  w Ogrodach Turia w Walencji na przełomie  listopada i grudnia 2012 r., gdzie 11 projekcji świetlnych , umieszczonych w przestrzeni o długości 200 metrów , stworzyło wielką instalację, która cieszyła się bardzo dużą popularnością.

DN_MQ_11

MS_LL1_13

Sam projektant mówi o swoich pracach : „ Moje projekcje są ulotne i nie pozostawiają żadnych śladów w krajobrazie, pojawiają się i znikają”.

RV_CG_09

Zdjęcia: javierriera.es

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE