Iluzja w świecie designu

Światem rozrywki zawładnęła magia i iluzja. Na szklanych ekranach coraz częściej oglądamy filmy, w których główni bohaterowie stosują zjawiska parapsychiczne typu jasnowidztwo lub pozorną telepatię. Autorzy popularnych książek, tworząc zawiłą fabułę, nie wykluczają opisów zjawisk sprzecznych z prawami fizyki. W końcu docieramy do wybitnych iluzjonistów, takich jak David Copperfield, znany ze swoich spektakularnych pokazów połączonych z opowieściami.
Okazuje się, że projektanci również interesują się iluzją. Cut Chair to czarodziejskie krzesło zaprojektowane przez dizajnera Petera Bristola. Z zewnątrz jest to krzesło o prostej konstrukcji, posiadające tylko jedną nogę. Trzy kolejne podpory siedziska są pocięte. Cut Chair jest koloru białego z wyjątkiem czerwonych elementów w miejscach przecięcia. Nasuwa się logiczne pytanie, czy można bezpiecznie usiąść na tak zaprojektowanym krześle? Zdecydowanie tak! Spróbujmy odczarować ten produkt i odkryć jaką sztuczkę zastosował artysta.
To, co widzicie na poniższych zdjęciach , nie jest rzeczywistą konstrukcją, lecz obrazem iluzji. Sztuczka, która pozwala nam uwierzyć, że pocięte krzesło stoi, jest bardzo prosta.
Elementem, który ma odwrócić naszą uwagę, jest dywan na którym mieści się krzesło. Właśnie pod nim znajduje się ukryta platforma, do której zamontowana jest cała konstrukcja. Ten misternie zaprojektowany mechanizm zamontowany w podłodze, pozwala aby jedna noga utrzymała całe krzesło razem z ciężarem siedzącego.

Jak Wam podoba się sztuczka projektanta Petera Bristola ? 🙂

żródło zdjęć: peterbristol.net, agirlinhongkong.blogspot.com

Aneta Pełka

Cut-Chair-Side-View-with-foot

contemporary-

Cut Chair Peter Bristol Inspecting

cutchair0

Cut-Chair-by-Peter-Bristol

Cut-Chair-illustration-Peter-Bristol

Cut-Chair-Peter-Bristol-0

Cut-Chair-Peter-Bristol-5

Cut-Chair-Peter-Bristol-6

Cut-Chair-side-Peter-Bristol

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE