Tagi:

Jak oświetlić kuchnię?

Kuchnia to drugie z kolei miejsce w którym spędzamy najwięcej czasu, zaraz po salonie. Warto więc zadbać o odpowiednią aranżację tego pomieszczenia. W dzisiejszej publikacji pragniemy przedstawić Państwu szereg rad dotyczących aranżacji oświetlenia właśnie w kuchni.

Kuchnia to specyficzne miejsce w domu, w którym oświetlenie jest niezwykle ważne. Podzielić je można na dwie grupy – ogólne oraz miejscowe.

Oświetlenie ogólne w kuchni

Ogólne oświetlenie w kuchni powinno posiadać włącznik na samym wejściu. Sugerowane jest wykorzystanie lamp rozpraszających światło. Zbyt intensywne może powodować powstawanie cienia, a tego należy unikać.

W przypadku posiadania w kuchni stołu, należy zadbać o osobne źródło światła nad blatem. W tym przypadku, światło powinno być rozproszone, by nie oślepiać siedzących osób.

wiszaca1
Lampa wisząca Cleoni – Adaja D czarna połysk

W przypadku światła ogólnego – barwa emitowanego światła powinna być zbliżona do naturalnego. Należy unikać montowania ogólnego światła w suficie podwieszanym, gdyż jest wówczas zbyt słabe.

Oświetlenie miejscowe w kuchni

Miejsce robocze w kuchni powinno posiadać osobne włączniki. W przeciwieństwie do oświetlenia ogólnego, strumień światła powinien być skupiony.

Pod kuchennymi szafkami (wiszącymi) warto zainstalować taśmę ledową lub halogeny. Tego typu światło jest nie tylko efektywne, ale i efektowne. W przypadku kuchni w której szafki ustawione są w formie wyspy, można oświetlić blat roboczy punktowo – wiszącą lampą, halogenem lub świetlówką.

wiszaca2
Lampa wisząca Elstead – Sienna

Należy dużą uwagę zwrócić na ubarwienie klosza. Ciemne klosz zapewni nastrojowe światło, ale znacznie ograniczy intensywność. Dlatego też, na obszarze roboczym sugerujemy wykorzystywać tylko i wyłącznie przezroczyste klosze. Nastrojową fantazją można popisać się nad stołem, gdzie oświetlenie nie musi być aż tak wyraźne.

Oświetlenie kuchni to nie lada wyzwanie. W przeciwieństwie do innych pomieszczeń w domu, gdzie ograniczamy się zazwyczaj do światła ogólnego, tutaj należy większą uwagę poświęcić oświetleniu miejscowemu. Na całe szczęście, rozwiązań jest naprawdę sporo.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE