Jak oświetlić schody i podesty

Oświetlenie schodów i podestów

Schody i podesty pełnią rolę swego rodzaju łączników między poszczególnymi częściami domu. Prowadzą z jednych pomieszczeń do drugich, są często wykorzystywane przez domowników, ale również i gości. Dlatego też odpowiednie ich oświetlenie jest bardzo ważne i pełni zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną.

Podstawową zasadą przy oświetlaniu tych przestrzeni jest płynne połączenie ich z oświetleniem znajdującym się w przedpokoju czy hallu, do których przylegają. Tutaj, tak samo jak w innych pomieszczeniach, warto wydzielić strefy światła przez umieszczanie jego źródeł na różnych poziomach.

Najniżej, tuż nad stopniami, możemy umieścić lampy z diodami LED, które wbudujemy w ścianę. Kształt opraw jaki wybierzemy zależy już od naszych indywidualnych gustów. Najczęściej dostępne są kwadratowe, prostokątne i okrągłe.

http://studioswiatla.pl/

http://studioswiatla.pl/

 

Zaletą tego typu źródeł światła, są niewielkie rozmiary, mała emisja ciepła i energooszczędność. Mogą one pełnić rolę dyskretnego oświetlenia nocnego, wystarczającego do tego, by bezpiecznie zejść po schodach, bez konieczności włączania oświetlenia głównego. Jest to też dobre rozwiązanie, gdy nie ma możliwości nad schodami zainstalować oświetlenia górnego.

u

http://studioswiatla.pl/

Ciekawym rozwiązaniem jest wbudowanie niedużych reflektorków w poręcz albo też w różnego typu nisze, znajdujące się wzdłuż schodów.

b

http://studioswiatla.pl/

 

Oczywiście tu wszystko zależy od zastosowanych wcześniej rozwiązań architektonicznych. Dla podkreślenia schodów, można też pod każdym stopniem zainstalować taśmę z diodami LED, ewentualnie poprowadzić ją wzdłuż ściany. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wzrok patrzących będzie kierował się wzdłuż schodów.

a

http://studioswiatla.pl/

Kolejnym miejscem, gdzie można zainstalować oprawy lamp, są parapety przy oknach. Jeśli zamontujemy je blisko futryn, będą oświetlać zarówno wnętrze, jak i przestrzeń na zewnątrz. W ten sposób możemy również podkreślić ciekawe, zewnętrzne szczegóły architektoniczne. I tutaj rekomendujemy diody LED z uwagi na to, że niemal się nie nagrzewają, mogą więc bezpiecznie świecić nawet przy delikatnych firankach czy zasłonach. Okna podkreślić można też przez niskonapięciowe świetlówki, zamontowane wzdłuż okiennej ramy.

j

http://studioswiatla.pl/

Podesty między dwoma ciągami schodów są idealnym miejscem do zawieszenia lampy sufitowej. Jeśli ma być ona głównym oświetleniem schodów, warto postarać się o ozdobny i duży model, tak, by emitowane przez nią światło, obejmowało całą przestrzeń schodów. Nie jest dobrym pomysłem montowanie tego typu lamp na pochyłym suficie, bezpośrednio nad schodami.

Ale wybór rodzajów i położenia źródeł światła to nie wszystko. Równie ważne jest umiejscowienie jego włączników. By ich rozmieszczenie było optymalne, powinno spełnić dwa funkcjonalne warunki:
− po przejściu przez korytarz, będąc u dołu schodów, musimy mieć możliwość zgaszenia świateł w korytarzu i włączenia tych oświetlających schody oraz pierwszy z podestów;
− niezależnie od tego, z którego pokoju wychodzimy na schody, musimy mieć możliwość włączenia ich oświetlenia, by nie błądzić w ciemności.
Stosując te zasady przy rozmieszczaniu sterowników światła, zapewnimy sobie przede wszystkim komfort. Jeśli oprócz włączników, które same w sobie mogą być nieduże, chcemy zastosować ściemniacze, trzeba dobrze zastanowić się, by nie przesadzić z ilością sterowników oraz umieścić je w takich miejscach, żeby nie rzucały się zbytnio w oczy. Dobrze jest je ulokować na wysokości klamek od drzwi, czyli ok. 90 cm. Dzięki temu, będą one jednocześnie w zasięgu ręki i poniżej linii wzroku.
Na koniec jeszcze jedna rada – przy planowaniu rozmieszczenia źródeł światła pamiętajmy, by były one łatwo dostępne. Oprawy bowiem trzeba od czasu do czasu czyścić i konserwować, a żarówki wymieniać.

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE