KAMIENICA – OGRÓD W TOKIO

Zaprojektowana przez japońskiego architekta Ryue Nishizawę pięciopiętrowa kamienica jest dosłownie otoczona ogrodami. Budynek służy jako mieszkanie dla pary pisarzy. Pomieszczenia mają zaledwie 4 metry szerokości, ściany są szklane, po to by uniknąć dodatkowego zwężenia przestrzeni użytkowej. Architekt podkreśla, że chciał stworzyć budynek bez ścian, który przedzielony jest jedynie poziomymi płytami pomiędzy piętrami. Ryue Nishizawa włączył do projektu bardzo dużo zieleni, będącej swojego rodzaju „oazą” w ruchliwym mieście. Zieleń tworzy naturalny ekran- chroni wnętrze przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Przez szklane ściany dociera bardzo dużo światła słonecznego, co jest niewątpliwą zaletą ze względu na dość mroczne i ponure otoczenie.

dezeen_Garden-and-House-by-Ryue-Nishizawa_3ss

Nishizawa podkreśla, że najważniejsze dla niego było połączenie funkcji mieszkalnych z ogrodem, by każdy użytkowników mógł swobodnie wyjść na zewnątrz, poczuć powiew wiatru, poczytać książkę lub odpocząć przy lampce wina.

dezeen_Garden-and-House-by-Ryue-Nishizawa_4a

Komunikację pomiędzy piętrami umożliwiają spiralne schody, przechodzące przez okrągłe otwory w grubych płytach stropowych. Podobny otwór przecina dach, dzięki czemu wysokie rośliny mogą swobonie wzrastać aż do górnego tarasu. Sypialnie znajdują się na pierwszym i trzecim piętrze.

dezeen_Garden-and-House-by-Ryue-Nishizawa_5

Ryue Nishizawa wraz z Kazuyo Sejim są twórcami renomowanej pracowni architektonicznej SANAA.

dezeen_Garden-and-House-by-Ryue-Nishizawa_6

Zdjęcia: Iwan Baan

Michał Józefczak
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE