„Kolej na kulturę” – spotkanie w ramach cyklu Kultura jest gdzie indziej

Dnia 29 listopada 2013 roku o godzinie 18:00 w w Warsztatach Kultury w Lublinie ul. Grodzka 5a, odbędzie sie spotkanie z Robertem Blaško z niezależnego ośrodka kulturalnego „Stanica” na Słowacji, który został utworzony w budynkach dawnej stacji kolejowej.

Stanica to inicjatywa, której działania są przejawem niestandardowego zagospodarowania przestrzeni. Jest to niezależny ośrodek kultury umiejscowiony w zrewitalizowanej stacji kolejowej Żylina-Záriečie, wydzierżawionej od Przedsiębiorstwa Kolejowego Republiki Słowackiej, na linii z Żyliny do Rajec.

Stanica zgodnie z wizją jej twórców ma być “stacją kosmiczną z dokiem dla współczesnej kultury i sztuki oraz działalności społecznej”. Jej program adresowany jest do szerokiej grupy odbiorców – dzieci, młodzieży, dorosłych, artystów i publiczności oraz pasażerów i przygodnych przechodniów. Na Stanicy nadal sprzedawane są bilety kolejowe przez co stacja włącza pasażerów oczekujących na pociąg w wydarzenia kulturalne. Inicjatywa opiera się na międzynarodowym projekcie artystycznym „Kulturfabrik” – idei – platformie, która skupia młodych ludzi, animatorów oraz artystów, którzy chcą zrewitalizować i zreinterpretować postindustrialne przestrzenie fabryczne, niewykorzystane budynki mieszkalne, nieczynne obiekty przemysłowe, stacje i centra handlowe.

Podczas spotkania zostaną porównane modele funkcjonowania niezależnych centrów artystycznych w Polsce i na Słowacji.

Wstęp wolny
Spotkanie prowadzone w języku angielskim

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE