Tagi:

Kopuły geodezyjne – futurystyczna konstrukcja z 1923 roku

Buckminster Fuller – autor ponad 30 książek takich jak: Spaceship Earth lub Synergetics opracował i opatentował wiele rozwiązań konstrukcyjnych, architektonicznych oraz inżynierskich.

[row]

[col type=”1_2″ class=””]

[/col]

[col type=”1_2″ class=””]

[/col]

[/row]

Kopuła geodezyjna to pionierska konstrukcja zaprojektowana przez wizjonera, konstruktora i wynalazcę Buckminstera Fullera w 1923 roku. Dziś bardzo powszechnie stosowanej na całym świecie począwszy od budownictwa mieszkalnego, na projektach NASA kończąc.

Kopuła geodezyjna zwana również kopułą Fullera ma postać wielościanu, odwzorowującego powierzchnię kuli. Najmniejszym elementem powtarzalnym w konstrukcji, przenoszącym obciążenia jest trójkąt, najczęściej równoboczny. Zaletą konstrukcji opartych o technologię kopuły Fullera jest fakt, iż jest to konstrukcja samonośna, nie wymagająca dodatkowych podpór. Jej forma w sposób naturalny równomiernie rozkłada naprężenia do gruntu.

Pierwszą kopułę tego typu wybudowano w 1923 według projektu niemieckiego inżyniera Walthera Bauersfelda z przeznaczeniem na planetarium wJenie.

Do ciekawszych projektów wykorzystujących pomysły Fullera należą:

Projekt Eden, Nicholas Grimshaw Architects

Kaiser Dome, Hawaje

Kopuła nad Manhattanem, 1960r.

Climatron, Park Botaniczny Missouri, 1960r.

Spaceship Earth, Epcot Walt Disney World

Projekt kopuły nad Houston

Pawilon amerykański, Expo 67

Nagoya Dome, Nagoya Japan

Round Valley Ensphere, USA

dome 5

Obecnie misja Buckminstera Fullera jest kontynuowana przez wielu projektantów i inżynierów z całego świata.

Wiele projektów doczekało się realizacji a sam pomysł pionierskiej konstrukcji obecnie przechodzi liczne przeobrażenia,  przyjmując postać np. ogrodów Edenu – Projekt Grimshaw Architects.

Naśladując swego stwórcę powstają kolejne idee i projekty: Farmscraper’s to pionowo połączone modułowe bloki mieszkalno – gospodarcze przetwarzające energię słońca oraz energię wiatru. Te nowoczesne twory, choć na razie jedynie fantastyczne, przyczyniają się do upowszechniania idei ekologii w inżynierii budowlanej.

[minigallery ids=”2419,2418,2416,2415,2405,2404,2402,2401,2400,2398,2397,2396,2395,2394,2393″ prettyphoto=”true”]

tekst: Andrzej Bratkowski

SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE