„Krótko i na temat „ – wywiad

DSC_0568Joanna Zawicka założycielka i właścicielka firmy ZAWICKA-ID Projektowanie wnętrz.
Pasja do projektowania narodziła się u niej niespodziewanie . Któregoś dnia postanowiła wyremontować własne mieszkanie. Na początek skupiła się na sukcesywnych zmianach w funkcjonalności mieszkania, a następnie zaczęła eksperymentować z barwami . Efekt końcowy był tak spektakularny, że znajomi i rodzina chętnie zgłaszali się do niej po pomoc. Kolejne aranżacje mieszkań pogłębiły chęć rozwoju w tym kierunku i doprowadziły do zmiany drogi zawodowej o 180 stopni. Postanowiła zrezygnować z pracy w wielkiej korporacji i na dobre zając się aranżacją wnętrz. Ukończyła kurs projektowania wnętrz i od 5 lat prowadzi z powodzeniem własną firmę. Szybki rozwój działalności sprawił, że musiała zatrudnić osoby do pomocy. Od trzech lat projekty tworzone są w zespole zaangażowanych młodych ludzi, których łączy wspólna pasja do aranżacji wnętrz.
W projektowaniu Pani Joanna przywiązuje największą wagę do skrojenia układu funkcjonalnego pomieszczeń pod potrzeby mieszkańców tak, aby mogły z powodzeniem służyć na długie lata. Choć praca pochłania jej większość czasu w wolnych chwilach lubi relaksować się przy książce, podróżować i spędzać czas z rodziną .
Pani Joannie oczywiście życzymy samych sukcesów z życiu zawodowym i rodzinny.

Monika Janocińska Co to znaczy zaprojektować wnętrze i jak duży wpływ na nasze samopoczucie ma jego odpowiednie zaprojektowanie?
Joanna Zawicka Dla nas zaprojektowanie wnętrza to stworzenie takiego wnętrza, które będzie funkcjonalne dla jego lokatora z klimatem, który będzie odpowiadał właścicielowi. Chodzi o to żeby stworzyć wystrój, w którym klient będzie się czuł wyjątkowo, będzie mu się przyjemnie żyło, pracowało i odpoczywało.
Należy jednocześnie pamiętać, że dobrze zaprojektowane wnętrze jest zawsze wynikiem współpracy inwestora z architektem.
Monika Janocińska Co łatwiej zaaranżować – małe czy duże wnętrze?
Joanna Zawicka Tak naprawdę to nie ma znaczenia, ale przy małym wnętrzu trzeba się wykazać większą kreatywnością i znajomością niestandardowych rozwiązań możliwych do zastosowania.
Monika Janocińska Jakie czynniki bierze się pod uwagę przy projektowaniu wnętrza?
Joanna Zawicka Należy jak najlepiej poznać styl życia mieszkańców, dowiedzieć się ile i jakie rzeczy posiadają na które trzeba zaplanować miejsce, zapytać jakie rozwiązania z obecnego lokum sprawdziły się i chcą przenieść do nowego, poznać jakie są oczekiwania do wystroju nowego mieszkania- jak sobie je wyobrażają.
Monika Janocińska Przy projektowaniu najpierw bierze się pod uwagę osobowość lokatora, czy rodzaj pomieszczenia?
Joanna Zawicka W trakcie realizacji zlecenia najpierw bierze się pod uwagę oczekiwania i wyobrażenia klienta, które później często są korygowane przez projektant, w oparciu m.in o możliwości pomieszczenia. Projektant musi połączyć w tworzonej koncepcji- oczekiwania klienta, możliwości pomieszczenia, możliwości budżetowe realizacji projektu, no i oczywiście walory estetyczne.
Monika Janocińska Ludzie często sami intuicyjnie wybierają meble, dobierają do nich podłogi, ściany itp. Jakie najczęściej popełniają błędy przy aranżacji wnętrz?
Joanna Zawicka Często nie biorą pod uwagę proporcji pomiędzy wybieranymi elementami wyposażenia a wymiarami pomieszczenia. Wybierając kolorystykę ścian czasami zapominają, że będą na te ściany patrzeć przez kilka lat i nie koniecznie mocne barwy w miejscu gdzie spędza się dużo czasu są dobrym rozwiązaniem. Przenosząc modne elementy, obecne w czasopismach wnętrzarskich, zapominają, że nie zawsze dobrze one będą wyglądać w ich wnętrzu. Całe szczęście osoby zatrudniające projektanta w doborze wyposażenia i kolorów zdają się już na specjalistę.
Monika Janocińska Jakie widziały Panie najdziwniejsze wnętrze?
Joanna Zawicka Zdarzają się, całe szczęście rzadko, projekty gdzie oczekiwaniem klienta jest przenieść „na papier” jego wizję i projektant w niewielkim stopniu, jeśli w ogóle, jest dopuszczony do ingerencji w wymyśloną koncepcję. Najczęściej są to pomysły, które są zlepkiem różnych elementów podpatrzonych gdzieś w gazecie lub u znajomego, które nie współgrają ze sobą, ale klient koniecznie chce je mieć wszystkie u siebie.
Monika Janocińska Czy pierwszy projekt, pomysł jest najbardziej udany?
Joanna Zawicka :Nie zawsze, choć rzeczywiście często po analizie kilku koncepcji wraca się do tych pierwszych pomysłów
Monika Janocińska Czy w projektowaniu dominują jakieś style?
Joanna Zawicka Usługa projektowania wnętrz jest już dość powszechna, większość ludzi ceni sobie praktyczną stronę wystroju. Dominują wnętrza nowoczesne, określiłabym, że często zachowawcze, uniwersalne, takie, które szybko się nie znudzą i łatwo niewielkim kosztem można dokonać ich rearanżacji.
Monika Janocińska Ile kosztują usługi projektanta wnętrz?
Joanna Zawicka W zależności od miejsca w Polsce stawki są różne. Zależą one również od zakresu projektu. Studenci wykonają projekt za 50 zł/m2 a projektanci o ugruntowionej już pozycji na rynku, a dodatkowo z medialnym nazwiskiem  za 400zł/m2. Średnie stawki wahają się jednak pomiędzy 100 a 200 zł/m2.
Monika Janocińska Jakie wykształcenie trzeba mieć, by zajmować się projektowaniem wnętrz?
Joanna Zawicka Oczywiście wykształcenie jest potrzebne, ale  trzeba przede wszystkim umieć słuchać ludzi i potrafić zrozumieć, czego oczekuje klient i w jakim wnętrzu będzie się dobrze czuł. Później trzeba potrafić stworzyć wnętrze na miarę tego jednego, konkretnego klienta. Te rzeczy są najtrudniejsze, sprawiają projektantom najwięcej kłopotów. Oczywiście pasja do projektowania, wiedza na temat tego co się robi są kluczowe, ale bez nici porozumienia z klientem, często na nic się zdadzą techniczne umiejętności czy poczucie estetyki samego projektanta. W tej chwili zarówno wyższe uczelnie jak i kursy są w stanie dać bazę do zajmowania się projektowaniem wnętrz, ale to dopiero początek, reszta zależy od tzw. umiejętności miękkich przyszłego projektanta, jego determinacji w poszerzaniu wiedzy teoretycznej i zdobywania doświadczenia.
Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE