Lampy na szynach – systemy szynowe

Lampy na szynach

Branża oświetleniowa rozwinęła się w ostatnich latach znacznie i oferuje klientom coraz to ciekawsze rozwiązania. Fakt, że niektórzy podchodzą sceptycznie do nowinek technicznych, jednak niektóre rodzaje nowoczesnego oświetlenia przyjmują się coraz powszechniej. Jednym z nich są tzw. systemy szynowe.
Jak sama nazwa wskazuje, źródła światła, którym najczęściej są różnego rodzaju reflektory, umieszczane są na specjalnych szynach, o różnych długościach i kształtach. Z jednej strony pozwalają one zapewnić oświetlenie stosunkowo niedrogie, z drugiej zaś mogą z powodzeniem pełnić funkcję ozdobną.

Mnogość możliwości
Systemy szynowe występują w kilku odmianach, dlatego dobrze jest zorientować się, które z nich najlepiej nadają się do określonych celów. Przykładowo, systemy z pojedynczą szyną pozwalają na dużą swobodę, jeśli chodzi o regulowania kierunku padania światła z umieszczonych na szynie reflektorów. Z kolei systemy prętowe, dają więcej możliwości, jeśli chodzi o miejsce ustawienia źródeł światła. Są też specjalne szyny z reflektorami na długich ramionach, które idealnie funkcjonują jako oświetlenie punktowe, podkreślające ozdobne przedmioty znajdujące się w salonie czy inne elementy. Zresztą funkcję ozdobną mogą pełnić również systemy z pojedynczą szyną – są bowiem modele gdzie jest ona skręcona w fantazyjne kształty, ciekawie prezentujące się na suficie. Systemy szynowe najlepiej sprawdzają się jako oświetlenie robocze i dekoracyjne.

dolceluce.pl

dolceluce.pl

 

dolceluce.pl

dolceluce.pl

Na co zwrócić uwagę?
W sklepach można spotkać systemy szynowe posiadające małe transformatory, które można umieścić na szynie tam, gdzie nam się to podoba. To wprawdzie bardzo upraszcza instalację, jednak może pociągać za sobą zubożenie możliwości systemu. Chodzi mianowicie o brak opcji ściemniania światła – część takich modeli może z nimi współpracować, a część nie. Istnieją też takie, w których transformatory montuje się na ścianie. Jeśli odpowiednio dobierzemy ich obudowę, nie będą zbyt widoczne, a umożliwią zdalne sterowanie nimi. Systemy szynowe nie muszą być przytwierdzone bezpośrednio do sufitu, równie dobrze mogą być przymocowane do niego za pomocą prętów określonej długości lub wisieć na linkach. http://dolceluce.pl/pl/p/Lampa-na-linach-Telescope/1800

Na jakie żarówki?
Systemy szynowe wyposażone są w oprawy dla różnego typu żarówek: tradycyjne, świetlówki kompaktowe, halogeny niskonapięciowe i zasilane napięciem standardowym, metalohalogenkowe oraz diody LED. Przed wyborem warto przeczytać artykuł o różnych źródłach światła i zapoznać się z zaletami i wadami poszczególnych żarówek. Tu warto zaznaczyć jedynie, że najwięcej możliwości dają reflektorki niskonapięciowe z uwagi na możliwość wyboru szerokości wiązki i stosowania różnorakich przysłon, zaś najbardziej energooszczędne są diody LED, tyle że dają dużo mniej światła niż pozostałe wymienione żarówki.

Avatar
SHARE OR SAVE THIS POST FOR LATER USAGE